| Siimonaa a întrebat:

Aceasta este prima intrebare pe care o voi postabig grin. Sper sa nu vi se para ciudat, dar de cand am inceput scoala ma simt foarte obosita, niciodata nu m-am mai simtit asa. Pur si simplu nu mai sunt in stare sa invat. Sunt in clasa a 9-a la profilul Stiinte sociale. La scoala ma concentrez, sunt atenta, si de aceea majoritatea lucrurilor le inteleg din clasa, insa am foarte mult de invatat la istorie, romana, limbi straine si simt ca nu mai pot. Am ore dimineata ( de la 8 ) si ar trebui sa ma trezesc la 7 : 00 dar de cele mai multe ori ma trezesc la 7:25 ( am avantajul de a sta foarte aproape de liceu ). Cand vin de la scoala nu pot face nimic altceva decat sa deschid televizorul sau Pc-ul... abia sunt in stare sa mananc ceva. si ma apuc de invatat pe la 18:30, sau mai tarziu si ma duc la culcare pe la 22:30 - 23 : 00. Nu am un program fix, adica : la ora X mananc, la ora Y ma apuc de invatat etc. Dar mi-as dori sa am unul... Deci, imi puteti da un program strict pe care sa il pot respecta, avand in vedere ca invat dimineata?big grin mersi mult. Si alte sfaturi sunt binevenite!

Răspuns Câştigător
| imagine a răspuns:

E important sa mananci sanatos ca sa ai energie si sa respecti 3 mese pe zi + 2 gustari. Programul cu mesele doar tu ti-l poti face. Mesele sa fie la 4 ore distanta, si intre micul dejun si pranz o gustare gen un fruc si intre pranz si cina o gustare gen un baton de cereale integrale.Mananca cat mai multe fructe si legume si cereale integrale.Cand vii acasa de la scoala, dormi o ora jumata, trezeste-te, stai o ora la pc/ tv si apoi apuca-te de teme.Sa te culci la 23, ca sa dormi 8 ore pe noapte. Fa miscare, stiu ca pare ciudat, dar sportul iti da energie. Tine programul asta 3 saptamani (metabolismul are nevoie de 21 de zile ca sa se obisnuiasca cu un nou stil de viata) si vei vedea ca o sa te simti mai bine.