| Siimonaa a întrebat:

Aceasta este prima mea intrebare pe care o voi postabig grin Sper sa nu vi se para ciudat dar, de cand am inceput scoala ma simt excesiv de obosita, niciodata nu m-am mai simtit asa. Sunt in clasa a 9-a, la Stiinte sociale si am program de dimineata ( incep orele la 8), si simt ca nu am timp de nimic, la scoala ma concentrez, dar dimineata mi se pare imposibil sa ma trezesc chiar si la 7 : 00, si cel mai des ma trezesc pe la 7 : 20. Problema este ca atunci cand vin de la scoala nu pot face nimic altceva decat sa deschid Pc-ul sau sa ma uit la Tv... Nu am un program bine stabilit, adica la ora X mananc, la ora Y ma apuc de invatat... cel mai des ma apuc de invatat la ora 7:30( seara), si ma culc pe la 22:30 - 23:00.As vrea sa ma ajutati chiar si cu un sfat, caci perfomantele mele scolare au scazut, dar nu foarte mult. deci, imi poate da cineva un program/orar pe care sa il pot respecta? mersibig grin, si desigur, alte sfaturi sunt binevenitebig grin

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand renunta complet la TV si calculator. Scoate-le din priza si demonteaza-le. Vei vedea ca dupa cateva saptamani fara ele, te vei simti mai odihnita.
Apoi fa-ti un program strict de teme si odihna pe care sa-l respecti. Gen: vin de la scoala. 30 de minute ma spal, ma schimb, mananc, imi spal vasele, imi desfac ghiozdanul 15 minute citesc pentru relaxare (sau faci altceva ce te relaxeaza, dar fara calculator si TV). 5 ore invat, in reprize neintrerupte de 45 de minute urmate de cate o pauza de 15 minute in care mananc un mar, ma duc la baie, beau apa, ma dezmortesc putin, vorbesc la telefon. Pauza de masa de seara o ora (in care mananc, spal vasele, discut cu parintii). Apoi inca un episod de 45 de minute de repetat ce am invatat, facut un dus cald, baut o cana de ceai sau lapte si la 22. 30 te bagi in pat unde citesti pentru relaxare pana la 23. 00 cand te culci. E un program de invatat care nu te extenueaza, care elimina timpii morti si stresurile inutile (telefon, TV, calculator).

| darkmitza a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine(sunt la mate-info), vin de la scoala distrus si ma pun in pat si pierd o mare parte a timpului odihnindu-ma.(plus ca fac naveta)
Nu prea ma mai ating de calculator cum o faceam odata(4-5 ore in timpu saptamanii), acum daca stau maxim o ora jumate la PC sa ma mai informez dar de jocuri si alte chestii, OUT!
Cu invatatul de la 5-6 pana la vreo 8-9 stau, aproape zilnic.(cu pauza de 10-15 min la fiecare ora)
Cu ora de culcare nu ma prea impac...ma culc la 22:30-23:30 si ma trezesc la 6:40, desi sunt unele dimineti in care ma trezesc chiar freshhappy.
Iar timpul liber...(care nu mai prea e in zilele lucratoare), mai citesc o revista, mai bat netul, sau ies cu prieteni afara.happy
(Ti-am spus ce fac eu, ia-l drept un sfat)

Iti urez succes si la cat mai multa activitatehappy

| moniii a răspuns:

Incearca sa dormi cel putin 8 – 11 ore pe noapte. Stiai ca in medie, un adolescent are nevoie de cel putin 9 ore de odihna? Asa ca, daca te trezesti la 6 dimineata, va trebui sa te culci la 9 seara. Nu se va intampla asta? Sigur vrei sa te simti, arati si sa ai o atitudine proactiva inainte de inceperea scolii. Daca esti obosit, iritat si ai cearcane la ochi in prima zi de scoala, atunci va trebuie sa te mai gandesti la cele 9 ore de dormit! incearca cand vi de la scoala sa te odihnesti 1 ora
... dupa care te trezesti te uiti jumate de ora la tv sau ieshi sa te plimb thinking dupa care invata:-D si dupa ce ai invatat intra 1 -2 ore pe pc big grin
bafta:*