| anonim_4396 a întrebat:

acum cateva luni mi-am pus o plomba la o masea. maseaua dupa ce mi. a pus plomba a ramas putin innegrita...si acum dupa cateva luni observ k a inceput sa se desprinda putin sus de gingie... ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Peretii maselei au ramas f subtiri si in urma consumului de lichide fierbinti, plomba s-a dilatat si astfel cedeaza peretele maselei. Mai exista varianta-caria nu a fost bine curatata, oricum du-te la stomatolog pentru a nu o pierde definitiv!

| Mitss a răspuns:

Du-te la medic! eu acum regret ca nu am facut-o...am ramas fara o masea, iar cat de curand sun sa fac o programare sa scoata ce a mai ramas din ea :-

| mada12 a răspuns:

Probabil ca iti cade plomba, sau nu stiu, du-te la dentist, intrebal.nu te lasa asa...astfel o sa ajungi fara dintilaughing

| squib a răspuns:

Nu cumva ti-ai scos si nervul, pentru ca o masea ramasa fara nerv are culoarea cenusie, sau poate aici este vorba de faptul ca nu a fost facuta corect obturatia si acum dintele se cariaza in continuare? Cel mai bine ar fi sa mergi la dentist pentru ca risti sa ramai fara masea, daca mai acuzi si dureri nu sta nicio clipa pe ganduri, am patit-o si nu vreau sa mai trec prin experientaworried

| alexandra14 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat...maseaua nu cred cati cade... dar poate o sa ti se rupa bucatele foarte mici din ea...asa mi s-a facut mie...trebuie sa te duci la dentist cat mai repede...eu nu m-am dus si poate nu o sa mai am masea pentru ca sa distrus...(asa mi-a zis medicul)...bafta.sper la tine sa nu fie chiar asa...happy