| Mariana_Costin_1999 a întrebat:

Hei acum 3 zile am vomitat, am tinut un regim.M-am simtit groaznic de rau si inca ma simt.Si ma simt aiurea.Nu stiu cum sa va zic,ma invaluie ceva la stomac daca manac dupa ca manac si ma pun in pat ma ia cu o durere lina, bine imi simt stomacul lipit de spate.
Vreau sa va zic ca am si problemele lunare si nu stiu de la ce e.Nu mai pot sa dorm ma gandesc la tot felul de boli.
Nu stiu si nu pot sa dor si din cauza asta ca ma doar putin stomacul.Mi se zbate stomacul.
Oare am gastrita.
Ce sa fac sa ma duc la doctor? Azi ma simteam rau de vai am zis ca mor. Oare ca ma tot gandesc ca nu imi trece?
Ce sa fac, ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Aceste lucruri se intampla in momentul in care urmezi un regim alimentar de capul tau fara sa iti fie recomandat de catre un medic specialist in nutritie. In urma respectarii unor regimuri total nepotrivite (regimuri "fantoma" le numesc eu), inevitabil apar problemele gastrice. Pot aparea de la gastrite pana la ulcere gastroduodenale ( aceste ulcere gastroduodenale apar in timp dar prima forma a afectiunilor gastrice apare sub forma de gastrita). Iti recomand sa mergi la un consult de specialitate gastroenterologic si eventual daca vezi ca problemele nu se rezolva sa iti faci si o endoscopie digestiva superioara ( asta in cazul in care nu iti va face medicul gastroenterolog aceasta interventie la primul consult). Pentru diminuarea durerilor de stomac poti incerca cu pansamente gastrice precum Omeprazol ( Omeran, Omez), Lansoprazol (Levant), Pantoprazol (Controloc).

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| StochirleaAlexandra a răspuns:

Doctor scrie pe tine! happy
Și nu te mai panica!

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Posibil să fie doar o indigestie asociată cu problemele lunare. Dacă ai mai avut dureri de stomac și în trecut, posibil să fie și o gastrită. Recomandare pentru disconfortul pe care îl ai la stomac: indigestie sau gastrită: 1-2 pastile pe zi luate până la ora 18: https://www.comenziforever.ro/......-chia-ID26

| BigBadWolff a răspuns:

Pentru durerea de stomac te sfatuiesc sa iei omez si inceteaza cu regimurile, poti slabi si mancand des si putin, crede-ma si daca te simti asa rau mergi la medicul de familie.