| Alex4Brutariu a întrebat:

Hei. Ajutați-mă va rog! Acum cateva zile mi s-a înfundat nasul, dar am crezut ca e ceva normal. Mie de obicei cand ma bag in pat mi se întâmpla asta, dar de data asta a fost mai tare. Cand m-am trezit nasul era super înfundat si ma durea foarte tare gâtul. tot in ziua aia am facut si febra. Am luat pastile pentru febra si gat, iar pentru nas am luat un fel de spray pe care abia ieri seara l-am încercat, dar mi s-a înfundat mai tare. De febra Si de gat Mai pot scăpa (pe durata scurta), dar de nas deloc. Am încercat orice. Nu mai suport nimic din toate astea. Ce pot face? PS cred ca durerea de gat apare din cauza ca dorm toata noaptea cu gura deschisă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Dormi cu geamul închis și încearcă să eviți aerul condiționat și să stai în curent.
Evită lactatele (inclusiv) înghețata fumul de țigară și băuturile reci și carbogazoase.
Consumă
- supă de pui fierbinte cu ardei iute
- mâncăruri picante (ardei iute, usturoi, piper)
- ceai de lămâie, de mentă (nu prea mult să nu te constipi)
- inhalează aburi de la ceaiul de mentă și de la mâncăruri cu cimbru (gen pui cu cimbru și un sos de usturoi sau ardei iute)
Ca medicamente: (ar fi bine să apelezi; și la un doctor)
Parasinus
ACC (ajută în special gâtul)
Olynth (pentru nas)
Adagin 400 g
Multă sănătate!