| m1relusa a întrebat:

Hei. Am 12 ani! Ieri am gasit pete pe chiloti portocali spre roșu e prima oară când am gasit. De aproape un an am gasit secreție vaginală. Azi nu am mai gasit pete, dar m-a durut burta si capul foarte tare. Să fie un semn de venirea menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Da, asta ar trebui sa fie, asta dacă nu ești bolnava. Un medic poate confirma sau infirma asta. Oricum ar fi, trebuie sa ti faci niște analize de sange. Când ești la menstruație, elimini ovulele nefecundate și învechite care mor, dar cu asta și alte toxine sau chiar nutrienti esențiali. Zic sa ti faci analizele de sânge sa vezi dacă nu cumva, când ești la menstruație, din cauza unei alimentații dezechilibrate, sa te și anemiezi sau sa devii deficitara. Secreția vaginala împreună cu sângele dau acea nuanță, nu asta e problema, ci faptul ca ai dureri, ceea ce arata ca trebuie sa te alimentezi mai bine în perioada aia și chiar sa faci sport pentru a combate durerea singura.

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Bla bla...Iti vine ciclul menstrual la varsta ta si la inceput asa se intampla.Nu trebuie sa iti faci griji ca durerile de cap si restul nu sunt de la aia