| anonim_4396 a întrebat:

Hei.Am 13 ani si am probleme cu glanda, insa nu stiu pe care o am (hipo sau hiper). Tin sa mentionez ca nu sunt nici grasa si nici slaba, am 53 kg si 1.67, iar eu iau eutirox (sau cum se scrie) in fiecare zi. Sunt singura care are problema aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Normal ca nu esti singura, sunt milioane de persoane in lumea asta care au probleme cu tiroida, daca nu "se lauda" nimeni cu asta nu inseamna ca nu au probleme. Iti garantez ca si din cercul tau de prieteni mai sunt cel putin 1-2 persoane care sa aiba astfel de probleme.
Ai hipotiroidism daca iei eutirox. Glanda ta tiroida nu secreta cat ar trebui (hipo inseamna mereu mai putin si hiper- mai mult) iar eutirox e hormon sintetic pe care il iei pentru ca tiroida ta nu secreta cat ar trebui.

| bhsgy a răspuns (pentru CuriousStuff):

O sa ma ingras? sad

| bhsgy a răspuns (pentru CuriousStuff):

Sunt sigura ca am foarte multi prieteni, care sufera de acasta boala, iar de unul chiar stiu

| CuriousStuff a răspuns (pentru bhsgy):

Daca nu faci excese cu mancarea si faci niste miscare, adica sa nu stai toata ziua pe scaun, nu o sa te ingrasi.