| Adda0513 a întrebat:

Hei, am 13 ani și am puțină burtică (,) care arată îngrozitor după mine. Aș vrea să o dau jos, dar fără dietă sau ceva de genu. Deja am început să mănânc mai multe fructe, mai puține dulciuri și mai puțină pâine (înainte mâncam o grămadă). Dar nu prea funcționează. Aveți vreun sfat? Chiar și un fel de meniu pentru o zi dacă aveți, habar n-am. Dar vreau totuși să mănânc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici n-o sa functioneze. Fructele au zaharuri care ingrasa. Trebuie sa manci putin mai mult dimineata si pe masura te apropii de seara mai putin, des si la ore exacte. Este o dieta care se numeste Fix l; a Fix si care se pare, intr-adevar, ca da rezultate. Intra pe Facebook si cauta explicatii acolo. Eu am gasit asta:
Ora 7.00 MIC DEJUN: mâncați mult și bine. Cel mai mult și cel mai bine din toată ziua. Orice, inclusiv pâine. Ouă, salată, șuncă, brânză, humus, avocado, legume, cereale, iaurt, ceai… orice găsiți prin frigider sau prin cămară. Masa nu trebuie să dureze mai mult de 20 de minute. Dacă beți cafeaua cu lapte și zahăr, o lipiți de masă. Dacă o beți simplă, o puteți consuma oricând.
Ora 10.00 GUSTARE: adică e ceva ce se gustă. Pot să fie 10 migdale sau o cafea sau un măr sau un strugure, prăijitură, ciocolată, ceai, gumă de mestecat, tic-tac, orice implică o gustare. Gustarea nu se înfulecă. Și, dacă beți cafeaua, nu depășiți 20 de minute.
Ora 13.00 PRÂNZ: orice apuci să mănânci în 20 de minute. Pot să fie și pizza, paste, ciorbă și felul doi. Un fel, două sau nouă, dar să nu depășiți 20 de minute și să nu mâncați până nu vă mai puteți mișca.
Ora 16.00 GUSTARE: asemănătoare cu cea de la ora 10.00, dar ideal ar fi să nu alegeți fructe.
Ora 19.00 CINA: Salată, pește, ceva ușor – mult mai puțin decât ați mâncat dimineață.
Dupa ora 19.00 – un plasture pe gură.

2 răspunsuri:
| AnaAna8 a răspuns:

Trebuie sa mănânci toate mesele principale, mai ales dimineața, ar fi bine și sa respecți orele. Sa faci cât mai mult sport și sa bei cât mai multe lichide. Ia ți apa cu lămâie într o sticla, și tine o cu tine pe oriunde mergi și bea din ea tot câte o gura pana o termini și o tot umpli, și tot așa. Sau orice alt lichid.

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Buna, avand in vedere ca ai 13 ani, nu ti-as recomanda diete(restrictii radicale).
Sport faci? Ai putea sa iti rogi profesorul de sport sa iti recomande niste exercitii( posibil sa stie mult mai bine decat cei de aici ce ti s-ar potrivi).
Nu stiu daca e valabil pentru varsta de 13 ani, dar "putina burtica" apare si daca dormi haotic( te culci dupa ora 12 noaptea si dormi mai putin de 7-8 ore).