| AylinPSN a întrebat:

Hei, am 14 ani si inca nu mi-au cazut unii dinti de lapte. Este ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mie mi-a cazut ultima masea pe la 30 de ani.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, e normal. O să-ți cadă până la 25 de ani.

| alexandrualind a răspuns:

Cu sinceritate este un lucru chiar foarte normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani jumatate si mai am un dinte de lapte care nu mi-a cazut inca, dar a inceput sa se miste putin.

| AylinPSN explică (pentru anonim_4396):

La mine nu se misca deloc

| anonim_4396 a răspuns (pentru AylinPSN):

De vreo 2 luni a inceput sa mi se miste mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te panica o sa cada singuri iar daca nu mai ai rabdare te poate ajuta un dentist :-D

| AylinPSN explică (pentru anonim_4396):

Pai am fost la un dentist, a spus ca este posibil ca dintii de lapte sa cada, dar dintii noi sa nu mai apara si mi-e frica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AylinPSN):

De asta mi-a fost teama si mie pentru ca aveam un dinte de lapte care nu vroia sa se miste...am asteptat iar acum mi-a crescut si cel nou. La unele persoane dintii noi cresc mai greu depinde si de alimentatie...

| PeFuga a răspuns:

Nu este ceva normal, dar este ceva ce se poate intampla. Important este sa fii vazut de un medic stomatolog care sa iti spuna (pe baza unei radiografii) daca ai sau nu mugurele dintelui definitiv sub cel temporar. Daca nu il ai, inseamna ca atunci cand va cadea cel de lapte vei ramane cu spatiu, ceea ce nu este de dorit. In acest caz ar fi bine sa stii din timp care sunt variantele tale, daca se recomanda sau nu un aparat ortodontic pe viitor (pentru inchiderea spatiului)...

| EneCristian a răspuns:

E complet normal fii linistit eu am 18 ani si tot am 2 dinti de lapte.Nu ai de ce sa iti faci griji.

| Daniellllll1 a răspuns:

Eu am 15 si mi-au cazut toti dintii de lapte pana la 13 ani. Tinand cont ca ai 14 ani,da, e ceva normal, fiecare se dezvolta in alt mod, mai lent, mai repede.

| RoscovanaSexy a răspuns:

Iti vor cadea in timp mie mi-au cazut ultimele masele de lapte prin a10-a-a11-a.
Despre dinti nu stiu ce sa zic.
Fumezi?

| AylinPSN explică (pentru RoscovanaSexy):

Nu, nu fumez.

| RoscovanaSexy a răspuns (pentru AylinPSN):

Ai rabdare pana in a8-a-a9-a trebuie sa scapi de toti dintii de lapte.
Maselele de lapte ti-au cazut?

| AylinPSN explică (pentru RoscovanaSexy):

Mi-au cazut vreo 2, dar tot mai am care trebuie sa-mi cada.

| Ovidelos a răspuns:

Cred că este ceva normal!