| Reve a întrebat:

Hei! Am 18 ani parul foarte lung, cu firul cam subtire, dar de ceva timp cade cam mult din cauza stresului (am si o mica zona unde parul e incredibil de rar si arata foarte inestetic). Credeti ca săpunul moale lichid de la Hofigal si lotiunea Chelstop va ajuta parul sa se regenereze? (Am citit ca sapunul poate usca parul, iar lotiunea poate sa il inaspreasca, deci orice sfaturi aveti sunt binevenite)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer nu am folosit aceste produse, nu pot să îți răspund cum sunt. In schimb firul subtire nu prea îl poti schimba, și eu îl am așa și cu toate tratamentele folosite e neschimbat, in schimb numai îmi cade parul atât de mult și nu se mai despica atât de rapid, căci eu folosesc de vreo 2 ani numai henna. Atât șamponul solid (sub forma de săpun) cu henna și alte plante. Îmi lasa sârmos după clătire deși cu ajutorul 500 ml apa calda și o lingură oțet devine taman bun pentru pieptănat.
Folosesc atât henna colorata cât și cea neutră pentru creșterea părului, îndesire, hidratare, strălucire.
https://www.elemental.eu/ro/175-henna așa cum am mai recomandat aici pe TPU tot henna, îți las și ție linkul... Te poți ghida in funcție de problemele pe care le ai și îți alegi henna dorita.
Cu henna poți dormi și peste noapte, nu îți ataca parul, este totul numai din plante uscate.
Pe langa asta mai poți să-ți faci măști cu ulei de morcovi, ulei de măsline sau de cocos.