| Ankesenamon a întrebat:

Hei! Am inceput sa iau Marvelon 21 (anticonceptionale) de 1 luna, iar acum 2 zile am terminat folia. Stiu ca trebuie sa fac pauza 7 zile, iar in astea 7 zile mie trebuie sa mi apara menstruatia, nu? (inca astept) dar pun o intrebare prin absurd... daca imi vine in ziua a6a ..cum iau anticonceptionalele? astept sa mi treaca sau le iau fix dupa aceste 7 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia nu apare pana in ziua a sasea, trebuie sa te vada ginecologul tau. Nu incepi o a doua folie, fiindca exista doua explicatii pentru absenta menstrei: s-a intalat o sarcina (caz in care nu are rost sa le mai iei) sau ai o reactie adversa severa (caz in care e periculos sa le iei si ginecologul iti va recomanda investigatii suplimentare)

| Ankesenamon explică (pentru Brigaela):

O sarcina clar nu are cum. eu nu am mai intretinut relatii sexuale din noiembrie..si am mai fost la ginecolog. simptome ca "e pe drum" am, acum sa vedem!

| Brigaela a răspuns (pentru Ankesenamon):

Tu esti doar in ziua a doua de intarziere, ea poate veni oricand, pana in ziua a sasea. Eu nu aveam de unde sa stiu cand ai avut contact sexual, iti spuneam care sunt posibilitatile in care nu vine menstruatia pe contraceptive

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acum începi a 2-a cutie/folie în mod normal, FIX în a 8-a zi de pauză ( chiar dacă menstra nu apare )!
Dacă nu apare menstruaţia nici la terminarea celei de-a 2-a cutii, atunci mergi la ginecologul care ţi le-a prescris!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_1508_20.03.09.pdf? anmOrder...dci.

Toate cele bune!