| metalhead999 a întrebat:

Hei. Am o intrebare. Am 18 ani si 1, 55 m. E posibil sa mai cresc? Sau exista exercitii de gimnastica speciale sa ma ajute sa mai cresc cativa cm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, este posibil să mai crești. O să crești până la 20 de ani.

| RobertMoon a răspuns:

Salut, nu se numește piyicism cum a zis cel de mai sus, ci un fel de nanism hipofizar, adica glanda ta hipofiză a fost mai leneșă în privința hormonului de creștere, sth, eu am 1.64 și mi s-a recomandat când eram mai mic injectarea cu horomon, dar am refuzat din pricina prețului 2.000 lei 3 administrări, iar apoi și s-au recomandat de medicul endocrinolog hgh support, și hgh activator pastile, ce-i drept nu am crescut de la ele prea mult, dar am pus masă musculară în vremea aia, iar acum m-am obișnuit cu înălțimea mea mică, deci nu înălțimea contează prea mult și nu trebuie să faci un caz sau să fi supărat/ă din pricina asta, mersi.

| metalhead999 explică (pentru RobertMoon):

Deci solutia ar fi medicamentele?

| RobertMoon a răspuns (pentru metalhead999):

Cam asa, daca nu ai crescut pana la 18 ani asta ar fi solutia, baietii cresc pana la 20 de ani, iar fetele pana la 18 final. Sportul nu prea ajuta la varsta asta, gandeste-te la orice sportiv el de mic copil a fost la sportul pe care il practica gen baschetbalist, baschetbalistii sunt selectionati la echipe, nu iti imagina ca ei au crescut dintr-o data pentru ca au practicat acest sport, nu asculta la prostiile cu sportul ca nu functioneaza ti-o spun eu care am jucat fotbal, iar in prezent nu fac decat fitness.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Poate ai vreo problema de sanatate, exista boli care opresc dezvolatrea fizica si psichica, gen piticismul daca asa se cheama nu stiu sigur.

| metalhead999 explică (pentru dragosbogdan001):

Nu am auzit de acest termen pana acum.Totusi, ce parere ai de injectarea cu hormoni?

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru metalhead999):

Pai asta e piticismul, o problema hormonala, corpul tau nu secreta suficienti hormoni de crestere, nu mai stiu cum se cheama acei hormoni exact.

| Eastwood a răspuns:

Poate ai anumite probleme, insa baschetul ajuta la inaltare!
Numai bine!

| ABCD122 a răspuns:

Lol

| ABCD122 a răspuns:

Eu am 16 ani si ma plang ca sunt prea înalta (1.72)

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Buna fa Handbal, baschet, volei, cred ca te mai poti inalta happy

| EduNet a răspuns:

In niciun caz injectii sau interventii externe pe baza de hormoni, etc. Odata dat peste cap un echilibru, nu mai gasiti solutia de reechilibrare si o sa generati alte probleme fara de sfarsit.