| elenaelly1234 a întrebat:

Hei! Am o intrebare ..eu tin regim de 3 sapt ..si azi am mancat de dimineata un iaurt apoi cand am venit de la scoala o supa cu un iaurt activia si o cafea si apoi la 5 jumate tot un iaurt..bine..desi ..in alte zile mananc piept de pui si salata..cum ar fi iesri cand am venit de la scoala am mancat salata cu piept de pui facut la dry cooker ..si in fiecare zi mananc un fruct..azi nu am mancat dar in rest in fiecare zi mancam 2 fructe. unul la scoala si altul la 4. Vreau sa stiu.e ok cum mananc..adica..de 3 saptamani tin asa ( fac si sport, alerg seara dar nu in fiecare zi. ) ..cate calorii consum pe zi daca mananc asa si fac si sport? Va rog raspundeti repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Este bine cum faci, ai grija doar la varietatea legumelor si fructelor, ai grija sa-ti introduci niste grasimi sanatoase (nuci sau nuca de cocos sau avocado - dar in cantitati reduse ex: 10 nuci/sapt), ai grija sa ai mai multe crucifere in alimentatie (broccoli, conopida, varza de bruxelles, varza), nu au calorii si au efect anticancerigen. Ai grija sa reduci glutenul din alimentatie si sa reduci si cazeina (lactatele), daca se poate o zi doua pe saptamana, in calup. Ai grija sa mananci peste de cel putin 3 ori pe saptamana si incearca sa nu te ucizi mancand peste toxic (ton, macrou mare, etc). Incearca sa iei cat mai mult omega 3 din peste prin urmare prefera pestele salbatic (sardina, hering).
Incearca sa bagi si spanac in alimentatie macar de 2 ori pe saptamana. Iti da fier.

| LovelySmile98 a răspuns:

Dupa cate am citit este foarte bine ce mananci. Continua tot asa, doar renunta la cafea in exces pentru ca si cafeaua poate "ingrasa". In rest mananca fructe si legume si bea multa apa si sport zilnic. Caloriile nu prea conteaza daca mananci sanatos (legume.)

| elenaelly1234 explică (pentru LovelySmile98):

Pai si daca azi am mancat cat am zis mai sus... cate calorii sunt? :*

| LovelySmile98 a răspuns (pentru elenaelly1234):

O salata de legume are cam 800 de calorii ( am citit pe net, nu sunt sigura)