| RalucaGabriela12 a întrebat:

Hei, am o iritatie foarte puternica in obraji si pe barbie. La dermatolog a numit-o acnee juvenila, nu stiu exact ce e deoarece nu m-am mai dus la un alt dermatolog iar in primul nu am avut incredere (era de stat, m-a consultat foarte repede, asa ca sa treaca peste) am zile in care e mai proeminenta si zile in care e mai calma. Mi-am luat ulei de argan, ce spuneti, e bine sa ma dau pe fata? In acelasi timp am fata foarte, foarte aspra. Cu sebum mult in zona T (frunte si nas, dimineata).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din ce spui, diagnosticul dermatologului a fost bun. Dat fiind ca nu ai incredere in el, desi are mult mai multa scoala decat tine si, evident, chiar se pricepe, e mai bine sa nu ii urmezi sfatul, ar fi pacat sa te faci bine din neincredere, mai bine stai asa si pastrezi neincrederea, este foarte utila si iti da un aer de intelepciune. Uleiul de argan mi se pare o solutie gasita de o persoana lipsita complet de intelegere a fenomenului (poate a vrut sa-si bata joc de tine), atata timp cat ai ten mixt si acnee juvenila. O sa iti agraveze problema de pe fata, ceea ce va creste neincrederea in doctori si te va face sa urmezi toti idiotii care iti recomanda ulei de argan.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Orice tratament ti-am spune noi nu stim daca e bun pentru organismul tau sau nu. Cel mai indicat e sa duci la un dermatolog si la un endocrinolog. Sau macar la unul dintre ei. De exemplu poti avea cosuri pe fata din cauza unui hormon excretat in exces de tiroida. Sau doar e perioada adolescentei. Nu ai de unde sa stii pana nu vezi un alt medica care sa se uite mai bine la tine.

| LauraHM a răspuns:

Buna! Si eu am trecut prin asta si stiu cat e de greu sa gasesti doctorul care chiar sa te ajute! Eu nu l-am gasit si intr-un final am scapat de la sine de acnee dar am ramas cu niste gropite in obraji de toata frumusetea. Si de 2 ani ma chinui cu lasere si tot felul de chestii foarte scumpe fara prea mare rezultat. Cu asta vreau sa zic ca e mult mai bine sa cauti un dermatolog bun care sa te trateze asa cum trebuie, caci acneea se trateaza mult mai usor decat cicatricile care raman in urma acneei netratate, sau netratate correct. Bafta!

| Zbant_Alexandru_1999 a răspuns:

Http://www.csid.ro/......i-8698684/

Ar fi mai bine sa te mai duci la alti medici pentru a nu aplica un tratament neadegvat.