| Anonimau23 a întrebat:

Hei. Am o problema. De cam 2 zile sa zicem ma doare măseaua. Ea are gaura și e cariata. Vreau sa merg la dentist dar cred ca este închis din cauza coronavirusului. Ea este sus în partea dreapta și din cauza dureri ei simt ca ma doare și cea de sub ea. Nu știu, mi-e foarte frica. Mama a spus ca cabinetele sunt închise din cauza coronavirusului și ca nu am ce face. Am 15 ani. Ma doare rău de tot și plâng de durere. Nu pot rezista pana când se termina starea de urgenta. Mi-e frica sa nu se întâmple ceva mai grav decât este. Va rog ajutați-mă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Urgentele se trateaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ceri să mergi la urgență.

| alina2k18 a răspuns:

Analgezice si suna la cabinete dentare care lucreaza in regim de urgenta cu preturi direct proportionalewinking
Altadata rezolva-ti cariile la timp nu astepta pana plangi de durere si ai gauroaie in masele ca alea se fac in ani de zile nu in 3 saptamani.
Nu se poate intampla nimic mai grav decat durerile infernale pe care le ai deja.

| Cristiana09u6 a răspuns:

Stai calmă, ia o pastilă și durerea se va ameliora. Spune i mamei tale să îți dea o pastilă și suporta puțin?‍♀️ din pacate nu aveam ce face pana nu trece criza aceasta. Si eu am probleme cu dinții si unele chiar mai grave decat durerea unei masele. dar cum spuneam, încerca o pastilă ceva.

| Anonimau23 explică (pentru Cristiana09u6):

Am mai luat și ieri niște reuprofen, dar nu m-a ajutat deloc. Problema este ca acum când m-am trezit m-a luat o durere mai mare și dacă vr sa închid gura nu pot. Adică ma doareult mai rău dacă ating măseaua. Nu mai suport durerea și nimic nu ma ajuta. As prefera sa ma doară orice altceva. Nu cred ca rezist pana se încheie starea de urgenta sa pot merge la dentist.

| SimonaPSI a răspuns (pentru Anonimau23):

Apelati la serviciile de urgenta. Cautati pe net unele in orasul in care sunteti. Aveti voie sa consultati medici si sa beneficiati de astfel de servicii, in situatii de acest gen. Pe Declaratia pe proprie raspundere cu care veti circula dvs. impreuna cu un adult, bifati ultima optiune " deplasare pentru rezolvarea urmatoarei situatii urgente..."

| Anonimau23 explică (pentru SimonaPSI):

Am cautat, dar toate sunt închise. Nu este nici un cabinet deschis prin apropiere?

| SimonaPSI a răspuns (pentru Anonimau23):

Din ce oras sunteti?

| Anonimau23 explică (pentru SimonaPSI):

Vicovu de Sus

| SimonaPSI a răspuns (pentru Anonimau23):

Verificati va rog mesageria privata