| Älli_Ålle_1999 a întrebat:

Hei...am o tuse urâtă de tot si nu o am de mai mult de 3-4 zile...medicamente nu vreau sa iau pentru ca am facut o complicatie din cauza unui medic incompetent dandu-mi alte medicamente...in fine...stiti remedii? Am nevoie MULTUMESC :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi de tipul tusei respective : tuse "uscată" sau tuse "productivă"...

Oricum, NU cred că ai doar o tuse - mai ales că este "urâtă de tot" - cred că mai ai şi alte simptome ale unei răceli :(

Cel mai probabil, ai o viroză respiratorie ( banala răceală ) - presupun că mai ai şi alte simptome...

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Toate cele bune.

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sirop de ridiche/de ceapa.
Totusi ar fi bine sa ceri si o alta opinie la un alt medic.
Poate esti racita la plamani si trebuie un tratament adecvat si nu dupa ureche, ai vorbit cu mama ta? nu crezi ca ar fi indicat sa ii ceri parerea?
Bea ceaiuri caldute cu miere/ceai de lamaie.
O zi buna sa aihappy