| Miruna3094 a întrebat:

Ce remedii naturale stiti pentru tuse?
Va rog am nevoie urgent crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky95 a răspuns:

Ceai de coji de nuca si ceai din foi de ceapa(nu are un gust prea placut, dar da rezultate), in general cam toate ceaiurile calde; tantum verde, faringosept si poti intreba si la farmacie.

11 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

O cana de lapte cald seara cu un galbenus de ou (de gaina) si miere de albine.
sanatate!
ps-e foarte bun la gustwinking

| eni a răspuns:

Scobeste o ridiche neagra si pune in el miere de albine, Nu-l umple cu miere fiindca lasa zeama. A doua zi e bun. Ceai din scai vanat, sirop din muguri de pin, propolis.Sanatate si o seara placuta.

lolita
| lolita a răspuns:

Ceai cu lamaie si miere de albine.

| adeana a răspuns:

Comprese cu apa calda si otet pe piept (jumate cantitate apa, jumate otet) se pun de mai multe ori. Ajuta in caz de febra si tuse.
Poti incerca si lapte cald cu miere, de 3 ori pe zi.
Incearca sa nu iesi la frig cateva zile.
Poti face inhalatii deasupra ceaiului de musetel, menta sau ce mai ai pe acasa.

| 31957319 a răspuns:

Eu stiu ceva, dar iti va fi cam greu...
Iei doua cani.
O ceapa, mai mare.
O tai in jumatate.
Presari zahar.
Si le pui pe cani, de cu seara.
Ca siropul sa se scurga in cana.
Dimineata inainte de a bea, asigurate ca ai ceva suc la indemana, ca ii mai gretos, bea licoarea.
Repeta cateva zile, cred ca 3 ar fi de ajuns.
Si vei vedea ca va fi mai bine.

| addme a răspuns:

Miere cu lamaie,
un prosop cu spirt medicinal pus la gat...
astea chiar le-am incercat aseara... si au functionat perfect.big grin

| Deutza97 a răspuns:

Pai ai nevoie de ingrijirea cadrelor medicale : de siropuri special recomandate de doctori! pastilele nu te ajuta cu nimic! oricum daca problema se agraveaza ar fi bine sa mergi la un doctor special fiindca doctotrul personal nu-ti poate face nimic! si nu te gandi la injectii ca nu va fi nevoie in starea in care esti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca ridichie neagra (de iarna), o tai de la mijloc si la fiecare bucata ii faci o mica scobitura si pui o lingurita de zahar; lasi zaharul sa absorbe zeama de ridichie, dupa care bei acea zeama ce sa acumulat. Dupa cateva repetari iti trece aproape orice tuse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remedii pentru tuse si pentru alte afectiuni gasesti pe www.simptome-remedii.ro.

| alyk a răspuns:

O lingura de zeama de lamaie si una de miere de albine. Lamaia si mierea de albine fac minuni. happy