| Radandam a întrebat:

Hei,am prins o albina in deget din zbor,dar aveam mănuși din pe maini,din alea subtiri din farmacie si albe si i-am dat drumul la albina,a zburat. Faza e ca, e posibil sa imi fi ramas ac in deget? Si daca mi-ar fi ramas, m-am spalat pe maini si am mancat.E posibil ca acul de albina din degetul mare de la mana sa il fi mancat fara sa vreau in timp ce mancam? Ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Termina cu repetarea intrebarii astia! Se numeste spam si ti se poate bloca sau sterge contul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când te înțeapă o albină, crede-mă că îți dai seama. Zona devine inflamată, fiind urmată de durere și poate alergie (în unele cazuri). Durerea progresează chiar din momentul îm care albina ți-a dat ac.

Acul poate trece și prin mănușile acelea de cauciuc, deoarece sunt subțirele.

Dacă nu prezinți mâncărimi ale degetului, umflătură etc., atunci nu ai nimic. Ar fi cam imposibil să inghiți acul, pentru că e minuscul. Nu ar afecta cu ceva anume o cantitate atât de mică de venin.

| DenizAndreea a răspuns:

Nu este posibil așa ceva! Înțepătura de albină doare tare și locul unde aceasta te înțeapa. Dacă albina te înțepa in deget cu siguranță ai fi simțit durere. Stai linistit/ă ca nu ai nici un ac.