| crybaby220 a întrebat:

Hei! Astazi am fost la dentist (pentru cam a 3a oara sapt asta) si la consultatie mi s-a spus ca am o masea care trebuie scoasa. Faza e ca mi s-a umflat, asa ca doctorul mi-a prescris niste medicamente pentru infectie si acum cateva ore am luat prima pastila. Dar mi s-a umflat rau de tot acum si ma doare si nu stiu ce sa fac. Sunt cam speriata. Adica de abia am inceput tratamentul si nu avea cum sa isi faca de acum efectul. Luni am programare si as vrea sa stiu daca mi se dezumfla pana atunci pentru ca as vrea sa scap cat mai repede de ea. (Am 14 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu de la o sursa siguralaughing))ca merge cu o foaie de varza.Asa se dezumfla maseaua.

| 94Lucifer94 a răspuns:

De la antibiotice nu se dezumflă decât după 2-3 zile, depinde, dar măcar nu te va mai durea. Plus că dacă se poate repara, nu ți-o scoate, te pune să o repari.

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Probabil că ai primit antibiotice pentru a elimina infecția de acolo. Te doare? Nu îți face probleme, după primele 4-5 pastile începe să se retragă umflătura, poate și mai repede. Până luni locul o să fie probabil curat iar dacă mai rămâne ceva, medicul stomatolog se va ocupa de el. Sănătate multă! happy

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Dacă erai mai mare, o partida buna de sex te pute pune pe picioare, dar cred ca și acum ți-ar fi de folos, funda?

| Kryeno a răspuns:

Bună!
Infecția ar trebui să-ți treacă în acest timp, dacă respecți cu strictețe programul de administrare al respectivelor medicamente. Din câte am observat la alții, umflătura (însoțită, uneori, și de dureri) nu ține mai mult de 2 - 3 zile, deci nu îți face griji, medicamentele își vor face efectul.

| JJ227 a răspuns:

O sa iti treaca in vreo cateva zile, stai linistita! Ia antibioticul acela si antiinflamatorul asa cum ti s-a prescris si o sa scapi foarte repede! happy Nu-ti fie frica happy Sanatate!

| Doru_Marina_Karen_1998 a răspuns:

Si eu am o infecție si ma umflat foarte tare si am luat aerius si nurofen