| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Hei! Azi am mancat o nectarina trei mere doua salate(rosii,castraveti,ardei), pepene, prune si o clatita simpla.Am depasit 1600kcal? (Tinand cont ca am facut 1 ora exercitii fizice)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Nu ai depasit nici macar 1300 de calorii. Stai linistita. Apropo? Esti pe plan de slabire? Un om care face miscare, pentru a se mentine, are nevoie de 1800-2000 de calorii. Fetele trebuie sa consume intre 1700 si 1950 de calorii pentru a-si mentine greutatea. Pe cand tu s-ar putea sa slabesti incet, daca mananci doar 1600 calorii si daca faci miscare medie pe zi.

| Diana_Dia_2000 explică (pentru RareşTPUro):

Da,incerc sa mai dau jos cateva kg

| RareşTPUro a răspuns (pentru Diana_Dia_2000):

Nu ai nevoie sa slabesti. Daca esti asa cum esti in poza de la profil, esti foarte bine asa. Daca vei slabi mai mult de atat, vei pierde din formele corpului feminin... arati bine asa cum esti acum!

| Diana_Dia_2000 explică (pentru RareşTPUro):

In vara asta am mai slabit cateva kg prin sport si mancare sanatoasa, insa acum de fiecare data cand mananc ceva dulce ma simt asa de vinovata.Si pe zi ce trece ma vad mai grasa, si nu stiu ce sa mai fac, cred ca sunt anorexia am toate simptomele anorexiei.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Diana_Dia_2000):

Ai doar iluzia ca ti-ai impus tu sa slabesti si cum mananci ceva, imediat ai impresia ca gata: te-ai ingrasat si chestii. Nu este adevarat. Si in legatura cu "atunci cand mananci ceva dulce te simti vinovata". Gresit. Tu ai senzatia aia ca te-ai ingrasat 2kg daca ai mancat putin. Gresit! Nu este adevarat. Stai linistita si nu iti mai face singura iluzii si griji. Ca din cauza asta vei ajunge sa fii ca o scandura si nu vei mai arata bine. Acum arati bine si esti frumoasa asa cum esti!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te-ai stricat la stomac?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu se stie dar se stie sigur ca vei depasi noaptea la baie.

| CuriousStuff a răspuns:

O nectarina poate sa aiba 30 de grame, sau 100 de grame, un mar poate sa aiba 50 de grame sau un kilogram (exagerez) de unde sa stim noi cat ai mancat tu de fapt? caloriile nu se calculeaza doar in functie de ce ai mancat, ci si in functie de cat ai mancat. La fel si pentru salate. Poate ai mancat doua kile de salata, de unde sa stim noi? happy

| takemyword a răspuns (pentru CuriousStuff):

Persoana asta spune bine. Cantitatea (ca greutate) de mancare e importanta, nu putem estima foarte bine nestiind cat de mult inseamna salata sau pepenele. Daca tii o dieta si nu vrei sa te chinui mai mult, inlocuieste clatita cu altceva si incearca sa mananci legume si fructe si sa fii atenta la valorile lor nutritive, ai nevoie si de vitamine sau proteine si grasimi pentru a-ti functiona corpu' la parametri optimi. Oricum, dulciurile sunt o optiune proasta, in general vin la aproximativ 500 kcal pe 100 de grame, ceea ce e foarte mult. Nu merita, in caz ca tii o dieta stricta (vad ca te chinui mancand salate laughing, mai usor te abtii de la dulciuri, si probabil vei ajunge sub necesarul de calorii zilnice oricum).

| Diana_Dia_2000 explică (pentru takemyword):

Ma abtin de la dulciuri, insa atunci am mancat de pofta doar o clatita simpla

| euu33 a răspuns:

Cauta pe net, sigur gasesti cate calorii are fiecare aliment in parte, apoi calculezi si afli. La prima vedere as zice ca nu ai depasit nici 600-700 calorii, dar e doar o aproximare.