| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Hei, azi la școală m-am lovit cam tare la cot și pare că mi-a ieșit osul din cot, dar mana o pot mișca, degetele tot le mișc bine, dar mă doare. Ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca poti misca bine degetele, atunci pare ca este doar o luxatie.
Lasa-ti mana atarnata in jos, din propria-i greutate si roteste-ti mana din cot stanga-dreapta, pana ce se aseaza.
Daca nu-l poti pune la loc si problema persista si maine, atunci mergi la medicul de ortopedie, sa-ti faca o radiografie.

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Vezi ce inseamnă cu-adevărat să te doară in cot, la propriu?
Cei care zic la nervi, mă doare-n cot de tine... ar trebui să aibă grijă. laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uită-te la ambele coate (chiar si in oglindă) și dacă intr-adevar osul s-a deplasat, ar trebui să mergi la un ortoped. Nu glumesc. happy
In general, de la o lovitură zdravănă se umflă zona.
Pune-ți o compresă cu apă rece, poate ai prin frigider o pungă cu mazăre/porumb congelat(ă), pe care să o ții pe locul dureros. Dacă nu, îmbibi in apă rece un material textil (ceva ce ai la indemână, poate fi și un maiou, un tricou etc) și îți infășori brațul/cotul. Și umezesti cu apă rece din când in când.
O să iti treacă, dar daca si lovitura a fost destul de dură, vindecarea nu poate veni imediat.

| Celcestietot a răspuns:

Du-te la doctor, că mai târziu o să ai probleme, nu te juca cu sănătatea ta. Cine știe în ce complicații o să dai.

| Alexa154 a răspuns:

Buna! Eu zic sa mergi la un doctor sau la farmacie ca sa fi sigur ca dupa aia nu o sa existe complicații.