| ℜëßëℓå a întrebat:

Funda. Am o intrebare urgenta si sper sa imi raspundeti rapid. Astazi cand am iesit de la scoala un baiat mi-a dat cu o piatra mare in mana, criar in zona nodului de la deget. Acum parca mi s-a umflat putin si ma si doare osul, iar degetele le misc, dar greu. Imi puteti spune, va rog care sunt semnele ca ti s-a rupt mana? Credeti ca eu o am rupta? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar trebui sa te duci la camera de garda a unui spital, serviciu ortopedie. Este posibil, avand in vedere semnele descrise de tine, sa existe o fractura la nivelul oaselor mainii si, oricum, ai nevoie de tratament antiinflamator, gheata local, deci du-te la medic!
http://www.i-medic.ro/......r-de-brate

| Ellenaroxy a răspuns:

Buna semnele unui os rupt sunt : se umfla destul de rau si nici sa-l misti nu poti, nu este durere continua iti palpita destul de tare in plus ca durerea nu are cum sa te lase deloc cu nici o pastila happy ideal ar fi daca ai avea ceva sa ai degetul bandajat sau sa stea ceva strans acolo daca este asa cum spun eu du-te repede la doctor sa nu ai probleme mai mari :*

| AmericanHistoryX a răspuns:

Semnele celsiene...le-as putea scrie dar mai fain daca le cauti tu, nu o sa le uiti niciodata.
oricum, pana la urma unde ti-a dat?!

| Bucuresti_Unirea_Steaua_1995 a răspuns:

Sa iti spun ceva ai degetul lucsat punct