| gabimen7 a întrebat:

Hei, buna seara.
O sa intru direct in paine : de cateva luni ( poate chiar mai bine ) atentia, concetrarea si memoria au inceput a mi se degrada. In ultimele cateva zile au inceput a se intampla chestii si mai rele: nu ma pot gandi la acelasi lucru pentru mai mult de cateva secunde, mi se blocheaza gandurile inainte sa imi termin o idee, si nu pot fi atent la ce spun altii, fiind nevoit sa ii rog sa repete, nu pot urmari firul narativ al unui film, sau chiar versurile unui cantec. le aud dar nu le gandesc. Cel mai nasol episod a fost in seara asta, cand, am fost sa imi fac un dus, si dupa ce mi-am dat jos toate hainele, am realizat inainte sa pornesc apa ca aveam ceasul pe mana. De asemenea, atunci cand intru pe un joc ( activitate ce de altfel imi provoca placere inainte ) ma plictisesc foarte rapid, si imi dau seama ca e imi pierd timpul. Singura chestie ce ma mai bucura e cand vorbesc cu o potentiala prietena pe facebook, in rest, "blank" tot... aproape.
Vreau sa stiu ce e cu mine si nu vreau sa ajung sa ma considere ceilalti nebun, ciudat sau mai stiu eu.
Aveti idee ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AlexRv a răspuns:

Buna!

Nu, nu ești nebun. Nebunie este altceva total diferit.

Sunt de parere ca trebuie sa consulți un specialist. Eu iți pot spune multe, dar specialistul iți va da diagnosticul și tratamentul adecvat. Asa ca nu mai sta pe ganduri...

| gabimen7 explică (pentru AlexRv):

Asta aveam de gand sa fac. Vroiam sa merg cu unul din parinti, la spital, pentru a primi un rezultat mai clar, ( in caz ca eu nu imi dau seama ca sufar de ceva, sau mi se pare normal, ei ar putea da un raspuns util ) dar ei zic : " nu ai nimic, ti-a intrat fufa aia in cap si ti se pare ca esti nebun" laughing...
Adevaru e ca am inceput sa vorbesc cu ea doar ca sa imi iau gandu de la problemele mele... ma gandeam ca daca imi fac o prietena o sa ma ajute, si ma ajuta oarecum...

| AlexRv a răspuns (pentru gabimen7):

Exista probe care arata dacă intr-adevar ai pierderi de memorie, de exemplu. Nu îți vor spune ca nu ai nimic doar ca sa scape repede de tine. Important e sa mergi la medicul potrivit, iar cel mai potrivit ar fi psihiatrul.

Un prieten/prietena, ajuta mai mult decât crezi! Important e sa ai pe cineva. happy

| gabimen7 explică (pentru AlexRv):

Parintii nici sa nu auda... pana o sa ma vada ca merg princ casa de ici colo, tremurand si vorbind sigur, abia atunci o sa ia masuri, si de asta imi e cam frica... La prieteni nu vreau sa le spun, nu vreau sa ma considere inferior lor, sau sa creada ca ii fac de ras cu comportamentul meu plictisit si anxios in fata altora.

| Garfield_Mario_2000 a răspuns:

I am Doctor Mario and I am saving lives
I look different in this game,
(I lost the hat, got a coat, doctor's light, stethoscope)
I am Doctor Mario and I prescribe high fives
Laughter's the best medicine so BAH-HAH-HAH you fell down.

In the Mushroom Kingdom, I'm the finest doc by far
I got my degree by watching House and Scrubs and E.R.
Brightly colored pills! They'll cure all your ills!
Just as long as you've got fever or the chills

Take off your pants... good, now let's see...
turn your head and cough...
okay, now do me.
Please?

Does it hurt to pee? (No.)
Is it hard to see? (No.)
I am diagnosing you with HPV (Oh.)

You've got mononucleosis, halitosis, scoliosis, fifteen days is my prognosis
You need red and blue pill doses!
You've got scabies and phlebitis, chronic rabies, hepatitis,
You'll be brave and you'll unite us (then you'll die of menengitis)
Wait wait--I'm wrong--you have... crabs.

Brightly colored pills! They'll cure all your ills!
Just as long as you've got fever or the chills!