| HeiGiusyy a întrebat:

Hei buna TPU :* aseara mi s-a umflat partea dreapta de la o masea sad dar eu cand pun mana nu simt abces... ce pot sa fac sa mi se dezumfle pana luni la scoala >>? acum iau ibuprofen deoarec sunt la bunicii mei si farmacia este prea departe sad... va rog mult ajutorr. as vrea ca pana luni sa imi treca ca o sa se sperie lumea de mine big grin... funda cel mai folositor raspuns :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dentist, el va ştii cum să procedeze mai bine decât noi.

| HeiGiusyy explică (pentru anonim_4396):

MENTIONEZ : sunt la bunicii mei ( la tara ) si dentistu sau farmacia sunt foarte departe. Eu plec de la tara duminica seara; si as vrea ca pana atunci sa imi treaca ca sa pot sa ma duc luni la scoala happy

| Hermes a răspuns (pentru HeiGiusyy):

Ai putea sa incerci sa pui apa de gura in masea (Listerine e cea mai indicata)
si tampoane cu bicarbonat(umezesti niste vata si moi in bicarbonat de sodiu alimentar) pe gingie la radacina maselei. Spun unii ca bicarbonatul reduce drastic inflamatia. Dar oricum aceste probleme se pot complica si ar trebui sa te duci la dentist.