| Parakeets a întrebat:

Hei, dacă sesizez deja frecvent niște dureri în zona de jos a abdomenului, ar fi cazul să merg la medic?

Și dacă nu știu exact care este cauza (ovare sau colon) către ce medic să mă îndrept de fapt?
Tot ginecologul se ocupă și de colon, nu?
Și cam cât de creepy este un astfel de consult pentru o femeie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Încă nu. 2. De fapt, ai medic de familie? El va decide unde. 3. Nu.
4. Te referi la tine?

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti merge mai intai la medicul de familie si te va indruma el mai departe.Din pacate poate sa fie destul de creepy, o prietena a ramas cu un gust extrem de amar dupa vizita la ginecolog si ii este frica sa mai mearga. Sfatul general de care am tot auzit este sa mergi la un medic barbat, fiindca se va comporta mai frumos/finut, nu la o femeie.Acum, na, mai depinde mult si de noroc.

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Miss DullCat, acolo mă trimiți tu? happy
nici în ruptul capului, de ar fi ultimul medic de pe pământ și nu o să mă duc la un bărbat medic. Ș-așa printre fricile mele erau alea de a ajunge la un ginecolog bărbat, dar acum și ca să-i mai spun ce am făcut, în ce mod, de la regula normală m-am abătut, să-și facă ăla cruci, cine știe ce o crede despre mine. Mai ajung și cu eticheta de bitches și alone. Pentru că fie ce-o fi, acum vreau nu vreau, dacă ajung acolo, trebuie să-i spun doctorei tot. Aia e o să suport rușinea și o să mă duc. Sper măcar dacă e femeie, să înțeleagă că avem și eu poftele mele și curiozitățile mele. Și să nu mă batjocure prea mult. laughing)
Doar asta-mi mai lipsea acum.

Dar mersi oricum. happy Ca de obicei Miss DullCat e pe aici. big grin
Și o să țin cont de sfaturile tale.

| dullcat a răspuns (pentru Parakeets):

Bine atunci, cum preferi tu.laughing Cu placere, sper sa rezolvi.

| Emma30555 a răspuns:

Bună. Eu am fost numai la ginecologi femei și totul a fost ok. Nu cred în chestia asta ca e mai ok la bărbat. De ce ar fi? E doar o prejudecata. Dacă nu ai mai fost niciodată, ți se va părea un pic ciudat, dar nu e cine știe ce, gândește te toate femeile fac asta fie ca au probleme, fie ca își fac control de rutina, fie ca rămân însărcinate etc. E o normalitate asa ca nu ți face griji

| Parakeets explică (pentru Emma30555):

Mulțumesc miss Emma happy
O să citesc asta în cabinetul doamnei doctore. happy

| GeaninaGeanina782 a răspuns:

Ai avut contact sexual neprotejat? Daca da, durerile pot aparea din cauza sarcinii.Cel mai bine e sa vorbesti cu medicul de familie sa ii spui ce te deranjeaza iar mai apoi sa te examineze. Daca e nevoie de ginecolog iti va da trimitere sau ii poti cere tu trimitere si sa ii specifici motivul.Sanatate!

| Parakeets explică (pentru GeaninaGeanina782):

Jesus!
Nu am avut contact cu nimic, cel puțin nu de natură umană sau ceva ce m-ar putea lăsa însărcinată. happy

Dar naiba știe toate tâmpeniile încercate m-or fi infectat. Naiba știe. Sau o fi colonul cel mai probabil, deja am mai multe probleme cu hemoroizii și altele.
Dar de vreo 2 ani, simt arsuri în zona de jos și de la durere la durere se accentuează mai mult și mai mult. Devine insuportabilă.
Și mi-e frică să ajung la un ginecolog sau orice medic care trebuie să introducă ceva în mine, pe oriunde ar fi.
Tocmai de aceea aș vrea să știu cum se procedează la un ginecolog, e musai să introducă chestii în interiorul tău ca să vadă ovarele/colonul sau e suficientă și o radiografie sau ce naiba o fi aia care se face ca atunci când ești însărcinată de-ți vede pântecul?
Dar trebuie să încep să-mi fac curaj și să ajung la un medic.

| GeaninaGeanina782 a răspuns (pentru Parakeets):

Ti-am spus mergi inainte la medicul de familie si vorbeste cu el si spune-i toate simptomele si eventual cere o trimitere la ginecolog.Nu ai de ce sa te sperii pentru ca va decurge totul normal.O sa ti se faca ori ecografie ori testul PapaNicolau pentru a vedea daca exista probleme in interior.La acest test, se introduce un obiect in vagin NUMAI DACA TI AI INCEPUT VIATA SEXUALA si daca ai implinit 21 de ani sau ai cel putin 2 ani de la primul contact sexual.Acest obiect este din plastic si se introduce cu putin gel lubrifiant, durere nu simti pentru ca este din plastic poate o sa te simti putin ciudat avand in vedere ca este prima data dar gandeste te ca este pentru sanatatea ta. Daca nu apare nimic in zona vaginala atunci problema s-ar putea sa fie de la colon. Arsuri unde simti? In zona vaginala sau la fundulet? Nu sunt medic sa ini dau seama ce ai dar te sfatuiesc sa mergi la doctor pentru ca el stie cel mai bine!

| VoidEternal a răspuns (pentru Parakeets):

Ecografie. Dar mai întâi vine consultul fără imagistică.

| Parakeets explică (pentru GeaninaGeanina782):

În zona de jos a burții, în zona ovariană. Poate să fie și din cauza zilelelor magice, ale noastre. happy Deși s-au accentuat niște dureri acolo jos. Și da, sunt de arsuri, mai ales când nu sunt pe stop și am mai sesizat că apar când îmi îngheață picioarele. Pentru că am probleme și cu circulația sângelui periferică și cu înghețul picioarelor frecvent. Dacă se întâmplă asta, mor de dureri acolo jos și mai apar și când am scaun. Nu mereu, dar când și când. Însă asta este din cauza colonului iritabil, dar mi-e teamă să nu fie și altceva mai grav. Deși oricum tot răul spre bine. Așteptam să mor, oricum de 28 de ani happy însă nu credeam că și să mori poate fi atât de dificil și dureros. Speram să se întâmple mai rapid, fără chinuri și torturi. happy

Dar mersi de informații. Chiar am aflat multe de la tine. happy

| dullcat a răspuns (pentru Parakeets):

Exista vorba ca racesti la ovare daca stai cu picioarele reci, insa, aparent, nu are nicio legatura cu medicina.Eu de asemenea simteam crampe tare nasoale vara cand se intampla sa mai stau in picioarele goale, mama mea la fel. Deci nu dorim sa mai riscam/probam, regula e sosete plus papuci de casa.laughing Chiar si asa, fiecare femeie e diferita si tu ai nevoie de un control, cat mai curand.