| flyleaf22 a întrebat:

Hei! De cateva luni bune am dureri de cap aproape in fiecare zi care nu imi trec cu analgezice usoare. De la o vreme iau Tramadol. acum cateva zile am inceput sa simt o zona de presiune asupra capului in partea stanga deasupra urechii. Cand ma aplec sau cand ating zona aceea doare. Uneori mi se intepeneste ceafa. Am carcei in mana stanga. Nu sunt durerosi ci doar o senzatie de discomfort. Cand ma ridic ametesc; pentru cateva secunde nu mai vad si nu mai aud nimic. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil o migrena la inceput. Restul sunt efectele adverse ale morfinei (tramadol). Esti dependenta, fiindca Tramadolul se administreaza numai in cure foarte scurte (cu exceptia bolnavilor in stadiu terminal de cancer). Trebuie sa te vada un neurolog si, dupa un tomograf cranian, sa faci dezintoxicare (la domiciliu sau la psihiatrie).

| Minnie a răspuns:

Si eu patit asa ceva mai demult, dureri de cap ingrozitoare care nu treceau cu nimic si nu se opreau niciodata.Am fost la un neurolog si mi-a dat un tratament. L-am urmat si de atunci (de vreo 5-6ani)nu ma mai durut capul niciodata ca atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! trebuie sa mergi urgent la un doctor, sa faci un tomograf ceva.si tatal meu a avut dureri de cap si cand s-a dus s-a descoperit ca avea tumoare cerebrala.si acum ia si el tramadol, bineinteles dupa ce l-au operat.ai grija!

| Daniel_Mihai_1994_ctCi a răspuns:

Poate provoca migrene in special la începutul tratamentului cu Tramadol, mai pot aparea si in cazul in care se creste foarte brusc doza, ori este vorba de o doza prea mare. Daca este strict necesar se poate trece la varianta de Tramadol de 100 mg cu eliberare prelungita, dar asta numai daca aveti reteta de la medic.O alta cauza a migrenei poate fi si o presiune intracraniana crescuta, data fiind clasa opioidelor din care face parte acest medicament.Incercati sa alternati si cu un alt analgezic non-opioid, ori sa inlocuito Tramadol cu alte analgezice, la doze uzuale chiar, dupa un parcurs de o luna este de asteptat sa apara simptome de dependenta medicamentoasa, nu il luati pe termen lung!