| Anonim13777 a întrebat:

Hei.de cateva zile ma tot constip,am luat pastile,dar dupa tot ma constip.Ce pot sa fac? Vreau niste ceaiuri naturiste,care sa nu produca dependenta, dar vreau sa scap cat mai repede. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ia mai bine si zi-ne ce ai mincat si baut in ultimele doua zile, si mai ales CIT din fiecare. Aproximativ, nu cu miligramul, desigur.

| RAY a răspuns:

Fa sport, manca brocoli, morcovi, varza multa, carne de pui, peste, nu trebuie sa bei nimic decat apa vreo 2l

| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar, ceaiurile nu sunt bune pe termen indelungat si de regula, dupa ce incetezi tratamentul, constipatia revine. Probabil se va intampla la fel cum s-a intamplat cu laxativele.
Probabil problema este undeva in alimentatie. Incearca sa mananci mai multe fibre (cereale), legume, fructe si sa bei multa apa. Daca nu iti trece prin alimentatie, atunci problema poate veni de altundeva, fie stres, fie dezvoltarea sindromului de intestin iritabil.

| Anonimuserr a răspuns:

Adoptă un regim echilibrat care conține fibre, mănâncă ciorbe, legume și fructe.
Trebuie să consumi mai puțină carne și produse tip/fast food și să mănânci mai sănătos. Mancare bazată pe fibre pentru digestie.
Bea ceai laxativ sau de crușin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ia niște probiotice.

| Dintrebare a răspuns:

Si ceaiurile provoaca dependenta daca le folosesti in mod constant. Eventual poti bea o data pe saptamana. Iti recomand ceaiul verde Sanyie (e intr-o cutie verde si scrie cu litere chinezesti)

| malvinacroft a răspuns:

Ceaiurile laxative nu sunt bune pentru tratament indelungat (crusinul si senna irita colonul, la tratament cu ele mai lung de o saptamana). Cele mai bune sunt ori semintele de in, luate asa, intregi, nemacinate, cu apa, sau taratele de psyllium mancate dimineata la micul dejun, cu iaurt si alte chestii (fructe uscate, seminte etc) In general, carnea si branza constipa, iar legumele crude (salata) si taratele, fulgii de cereale, ajuta la tranzit.

| Anonimuserr a răspuns (pentru malvinacroft):

Păi nu pe temren îndelungatci maxim 5 zile și atât. Semințe de in da, dar poți face apendicită. Oricum trebuie fibre consumate, legume fructe pentru a evita constipația. Trebuie tratată cauza și nu efectul. Ai, dreptate, fulgi de cereale, am uitat bravo! Deși foarte puțini au timp să mănânce cereale la micul dejun, timp puțin trebuie să pleci la muncă etc.

| malvinacroft a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu prea cauzeaza inul apendicita - pana cand ajunge la apendice, semintele de in sunt inglobate in gelatina pe care o lasa ele, si leaga bolul alimentar. Pe langa alimentie, totusi, semintele de in sunt incomparabile cu ceaiurile. Ideea era de o solutie pe timp mai lung, nu pe 5 zile- si semintele de in nu au restrictie de uz. Si da, sunt bune si probioticele, si cafeaua, cum spun doi useri mai jos.

| Dyalema a răspuns:

Poate o cafea cu lapte dimineata si mananca fructe, lactate, cereale, legume

| Susanne a răspuns:

Incearca cu seminte de in. O lingurita de seminte de in inmuiate in apa sau cu iaurt simplu. Bea multe lichide (apa sau ceai) cand iei semintele de in. Pe mine ma ajuta. Si nu uita si ceea ce a scris Anonimuserr.

| Anonim13777 explică:

Pai da, dar vreau ceaiuri, sugestii