| AndreyAndrey91 a întrebat:

de 3 zile râgâi foarte des indiferent ce as manca, eu mănânc doar piept de pui cu salata, fara sucuri sau alte prostii și îmi simt tot timpul stomacul plin și râgâi in continuu, de la ce sa fie oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ai ceva in stomac probabil care nu e chiar ok.

Deci : la farmacie cumperi carbune digestiv si iti vor zice ele cat sa iei + sunatoare uscata pentru ceai, de preferat dinaia la care ii vezi frunzele si nu e in plic, strcori tu ceaiul dupa aceea. pui cam 2-3 frunzulite la o cana de 200-250 ml. cand clocoteste apa, arunci frunzulitele si lasi sa dea cateva clocote cu ele, dupa care opresti aragaznul si pui ceva capac peste ibricul in care ai fiert apa. lasi maxim jumatate de ora dupa care strecori acel ceai. Incerci sa bei in vreo 15 o cana de ceai din ala si nu mai manaci nimic macar o ora.

Apoi te pui si mananci unul sau 2 mere care sa fie din piata si sa arata cat mai ok si mai naturale, alea din magazin nu prea isi fac efectul. Apoi mai astepti o jumate de ora sau o ora si iar mai bei o cana dinaia de ceai, apoi ne spui cum te simti.

Sunatoarea e folosita in mod special pentru astfel de afectiuni, la fel si merele. Vorbesc serios cu ceea ce am scris mai sus si chiar te rog sa incerci sa faci acest lucru.
Daca ragaielile inceteaza, ori continui sa mai mananci ceva mere restul zilei, ori ceva fructe, de preferat amestecate cu blenderul : mere, evident, struguri, cateva felii de lamaie, portocale/grepfruit, caise/piersici, poate chiar si banane. Intre timp mai poti bea cea dincela, dar si apa. Fructele sub actiunea substantelor din stomac se transforma in altceva care ar trebui sa iti elimine problema, impreuna - si asta foarte important - cu ceaiul de sunatoare. Si altceva sa nu mai mananci, doar ceaiuri, ceva apa - simpla! adica plata si mere, iar mai tarziu poate si altfel de fructe - dar nu in abundenta! pentru ca stomacul tau trebuie sa isi revina si sa elimine ceea ce il deranjeaza.

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Mda, am scris foarte repede si literele sunt imprastiate care pe unde big grin scuze de treaba asta

| Violleta2022 a răspuns:

Treci o perioada pe ceva mai lichid, precum: supa, ciorba, ca nu mai accepta stoamacul doar piept de pui, care este f uscat si atos.

| Donsavas a răspuns:

Pentru a elimina simptomele de reflux,ai putea sa iei niste suplimente de magneziu sau/si calciu. Daca nu, putin bicarbonat de sodiu pus intr-un pahar plin cu apa si baut ar putea fi suficient. Incearca! Trebuie sa diversifici putin meniul tau zilnic. Proteinele fiind digerate mai greu, se produce mult suc gastric, acid clorhidric ce iti da la un moment dat mai mult decat senzatia de saturatie. Ia in vedere si igiena corporala interioara. Poate ca ce bagi in gura poate fi infectat. Se mai intampla, nu e vina noastra de fiecare data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai probleme cu sistemul digestiv, digestie..etc.
Poate fi un reflux gastro-esofagian.
Mai bine te-ai duce la doctor

| Mimo2 a răspuns:

Incearca sa mananci si altceva