| AdrianaSerban09 a întrebat:

Hei. Deci stiu ca o sa para ciudata intrebarea)) dar eu ieri am fost la dentist bla blabla si mi-a facut o anestezie si mi-a amortit si buza iar eu cand am ajuns acasa ( aseara ) am mancat ceva si m-am muscat foarte tare pentru ca nu am simtit))) si acum am buza de jos umflataa.) am pus gheata si mi-am dat si cu crema de galbenele dar nu s-a desumflat cine stie ce. Deci stiti vreun remediu, ceva sa ma ajute?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jmekerashu a răspuns:

Tine geata și dacă ai poți să folosești un gel antiimflamator (dar care poate fi aplicat pe buze). oricum nu e motiv de îngrijorare, îți trece în câteva zile. Să fii sănătos!

4 răspunsuri:
| TheQuick a răspuns:

Pune gheata: 15 minute stai cu ea, 15 minute fara sau 10 si 10, cum poti si cat suporti gheata.(gheata sa fie intr-o punga, si punga intr-un prosop )
optional NUROFEN 200mg, pentru durere, sa nu iei mai multe de 4-5 pe zi laughing.

| jmekerashu a răspuns (pentru TheQuick):

De ce toți recomandți aiurea Nurofen? În primul rând nu e cazul, în al doilea rând este Ibuprofen care e de 5 ori mai ieftin.

Gheata e cel mai bun remediu în cazul tău, Nu bea aiurea pastile (mai ales Nurofen) Toate aceste pastilă dăunează într-un grad mai mare sau mai mic stomacului. Ajunge că le bem atunci când nu avem de ales.

P.S. După cum poți vedea au aceiași substanță activă
http://www.i-medic.ro/medicamente/nurofen-forte
http://www.i-medic.ro/medicamente/ibuprofen-comprimate

| TheQuick a răspuns (pentru jmekerashu):

OPTIONAL! nu obligatoriu plus ca de curand am avut o experienta neplacuta si asa mi-a recomandat doctorul deci nu e aiurea sau poate tu esti medic.
care e treba cu ieftin? pai tu te uiti la bani cand e vorba de sanatatea ta? mi-am spus parerea din experienta...

| jmekerashu a răspuns (pentru TheQuick):

)) Mulți medici lucrează în colaborare cu diverse farmacii/companii farmaceutice și pentru că prescriu anumite medicamente primesc comisioane.

Dacă te uitai peste linkurile ce ți le-am dat vedeai că nurofen forte de fapt e ibuprofen de 400 mg. Ce înseamnă că poate fi substituit ușor și fără probleme cu două pastile de Ibuprofen de 200 mg.

Acum alegi tu, de vrei să plătești pentru medicament (substanță activă) sau pentru cutie.