| anonim_4396 a întrebat:

Hei fani TPU! Cate zile e in limita normalului sa-ti intarzie ciclul daca este neregulat? Dupa cate zile ar trebui sa-mi pun problema de o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KMaddieK a răspuns:

15 zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Daca ciclul menstrual este NEREGULAT deci lungimea nu este cunoscuta cum poti determina o intarziere si mai ales si marimea acestei intarzieri? Iti dai seama de IMBECILITATEA raspunsului tau? rolling on the floor

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu neregulat nu se poate vorbi despre intarziere. Insasi sensul cuvantului neregulat sugereaza ideea ca neexistand o regula menstruatia poate apare oricand neexistand un asa numit timp limita sau o perioada bine determinata.IN CAZUL TAU NU SE POATE STABILI DACA EXISTA INTARZIERE. Practic un ciclu considerat complet poate avea de la un minim de 21 de zile (3 saptamani) pana spre 45-60 de zile (7-8 saptamani). Stiind ca ciclul tau este neregulat nu iti pui intrebari de natura "de ce intarzie" fiindca nu senumeste intarziere. Intarzierea poate apare doar in cazul ciclului regulat care luna de luna are acelasi numar de zile si respecta un anumit mod de a se manifesta. Ti-am raspuns la intrebarea ta anterioara vezi si acel raspuns. In cazul in care daca nu ma insel in data de 18 iunie ai avut un experiment sexual si ai temeri privind posibilitatea de a se fi insarcinata ai posibilitatea de a iti face un test de sarcina.Deoarece au trecut doar 16 zile de la acel eveniment momentan se poate face doar printr-o analiza de sange la un laborator de analize medicale. Testul de sarcina pe baza urinei se va putea face incepand cu data de 10 iulie. Consider ca fiind neintemeiate temerile tale, asa cum ti-am explicat anterior. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am lasat prin mesaj privat ID-ul meu de messinger.