| emilie_8883 a întrebat:

Hei fetelor! am o problema ca oricare fata care are par pubian...ma epilez cu crema dar imi creste foarte repede. este mai bine cu lama sau depilatorul? mersi frumos:*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

Zona pubiana este ozona sensibla a corpului, la fel ca zona axilara.la multe persoane nu este recomanabil sa se epileze cu ceara, insa daca ai mai facut-o si nu te iriti si nu ai complicatii merge.
parerea mea ca baiat este sa te faci cu aparatul de ras, findca pasaricile curate sunt sexy, insa daca are par de 3 zile, merge la fel. daca e ditai flocaneata, nu mai e pe gustul meu.
asa ca nu trebuie sa fii asa stricta cu parul pubian ca si cel de pe picioare sau de la subrat, unde un par de 2 mm este gretos la o fata.
apropo, nu este recomandabil nimanui sa se faca cu seara la subrat.

5 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Parul creste la fel de repede indiferent de metoda de epilare. Singura diferenta este ca prin smulgere se inlatura complet firele vechi iar firele noi sunt initial mai fine si mai putin vizibile. Ceara este cea mai eficienta, dar si cea mai dificila metoda. Crema are acelasi efect ca si epilarea cu lama. Epilatorul e o solutie de mijloc, o parte din fire sunt smulse, altele sunt rupte. Lama de ras este cea mai comoda metoda, insa trebuie neaparat o spuma si un after-shave pentru a diminua iritatia.

| Lora a răspuns:

Cu ceara nu incerca ca o sa te urci pe pereti, cu epilatorul la fel, cel mai bine e cu bigul, o creste el repede inapoi dar macar nu urli de durere.

| 10011993 a răspuns:

Cel mai bine e cu epilatorul sau cu ceara, dar e foarte durerossad:*

| G a răspuns:

Crema si lama fac acelasi lucru, adica elimina parul doar de la suprafata pielii, iar in cateva zile creste inapoi. epilatorul smulge parul din radacini (la fel ca si ceara), desi primele dati doare de te urci pe pereti e cea mai eficienta metoda.

| Madlene a răspuns:

Cu lama daca te vei face iti vei face si mai rau pentru ca iti va creste parul si mai repede, se va indesi la radacina si poti sa faci iritatii, cu ceara daca te vei face singura o sa te doara foarteee tare(la salon e mai ok, dar si acolo doare), deci cea mai buna metoda ramane crema, dar gaseste una foarte buna(poti intreba pe la farmacii gen sensiblu, catena etc) cu efect de stopare a cresterii firelor de par si dupa fiecare epilare sa folosesti un burete, o pudra de talc.
PS:Iti spun din proprie experienta sa nu incerci singura cearalaughing