| Fanee a întrebat:

Hei! Joc basket si nu stiu ce sa fac sa scap de durerile de genunchi ma "Terorizeaza" mereu simt ca o retinere, ma impiedica sa il misc complet. si dureri articulare la maini coate si umeri. De exemplu ce unguent sa fol sau vitamine ori o fasa elastica? Daca stie cineva sau a patit asa ceva, va rog sa imi spuneti. >Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdanst a răspuns:

Salut este din cauza neincalziri inainte de efort.Ce trebuie sa faci sa incepi incetu cu incetu sa-ti faci incalzirea cat mai bine posibil pentru ca ti se detelioreaza articulatiile si tendoanele, si fa gimnastica cateva minute.Si ca vitamine poti folosi pentru articulati crema Rheufit
si vitamine si minerale si est iar foarte bun Cartilajul de rechin. Sper ca ti-a fost de ajutor.Si nu te lasa de acest spor succes in continuare si sanatate din plin.
O zi buna

6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Poate reusesti sa mergi la medic. E bine sa vezi daca nu este o infectie cu streptococ hemolitic, care linge incheieturile si musca inima.
Am facut si eu basket in liceu dar nu ma dureau asa incheieturile. Daca nu te incalzesti te dor o data, de doua ori, la vreo saritura, dar nu asa... toate.
Poate e bine sa vezi si dieta. O dieta bogata in solonacee (cartofi, vinete, ardei grasi si rosii... ) poate fi un factor agravant.

| aigi1 a răspuns:

Acest fenomen mi se intapmpa si mie rareori din cauza ca lichidul sinovial din caviatea articulara poate fi mai redusa si oasele se pot atinge foarte putin si apar niste intepaturi su ntiu exact cum se trateaza dar cred ca ar trebui sa faci o incalzire si de asemenea ce a spus Bogdanst multa sanatate!

| faranum3 a răspuns:

Incearca o pauza pana iti trece... dupa care vezi ce se mai intampla...si daca insista, ar merge o vizita la doctor. Sper ca te-am ajutat!

| Crissti09 a răspuns:

Salut Fane.intra pe site-ul meu autoingrijire.com si intreaba acolo
iti voi raspunde

| pupazagabriel a răspuns:

Dragul meu.si eu joc foarte mult baschet m-am intalnit cu problemele astea la inceput.Am gasit un site interesant mai bine spus un articol http://autoingrijire.com/? p=243 daca nu intelegi prea bine te rog acceseaza sectiunea '' intreaba aici''.O echipa de specialisti iti stau la dispozitie.Succes

| bn13kgula a răspuns:

In functie de varsta ta, cauzele pot fi diferite. spre ex la genunchi poate fii din cauza suprafetei pe care joci si a incaltamintei inadecvate. durerile mai pot fi datorate cresterii. pe de alta parte poti sa ai cartilajele 'tocite' si atunci ar trebui sa iei un supliment pe baza de cartilaj de rechin (cauta pe net animal flex). daca durerile persista consulta un medic specialist.