| MaryaElenaa a întrebat:

Hei. Las și eu o întrebare aici deși știu ca e un subiect ce trebuie discutat la doctor doar ca e perioada asta de sărbători și nu pot ajunge pana pe la jumătatea lui Ianuarie.
Am avut ultima menstruație pe 12-16 Noiembrie. Pe 4 Decembrie au început sa mi apăra niște scurgeri mici maronii sau rozalii pe o perioada de 4-5 zile. Nu am avut niciodată o menstruație prea regulata deci nu mi fac atât de mari griji ca încă ( 24 Decembrie ) nu mi-a venit pe aceasta luna.Nu se pune problema de sarcina.
Întrebarea mea este, căci am mai văzut medici pe aici pe site, dacă îmi este recomandat sa iau anticoncepționale in aceasta perioada (pentru prima data ). Multumesc și aștept un răspuns cât mai serios. Craciun fericit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua anticonceptionale fara sa fii consultata de ginecolog. Nici nu ai avea cum sa alegi preparatul, cel care s-a dovedit bun pentru vecina, sora, femeia de serviciu din bloc, vanzatoarea de la chiosc, s-ar putea sa fie foarte toxic pentru tine. Plus ca anticonceptionalele se incepdin prima zi a unei emnstrautii, deci deocamdata ies complet din discutie. Asadar nu, in nici un caz nu poti lua anticonceptionale dupa ureche. Vei merge la medic cat de repede poti si de acolo vei afla ce ai de facut

Bula
| Bula a răspuns:

Anticonceptionale sa nu iei dupa capul tau, doar la indicatia medicului!
Sunt produse pe baza de hormoni si pot produce efecte nedorite.
La nevoie foloseste prezevativ sau "after", cum este POSTINOR (e bine sa ai ambele la indemana daca ai viata sexuala inceputa deja).

| MaryaElenaa explică (pentru Bula):

Am fost la ginecolog și mi-a prescris un anumit tip doar ca nu l am luat atunci. Și ma gândeam sa încep acum.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

A! E plin de doctori pe aici! Umbla cainii cu ei in coda! Ce doctor normal la cap are timp sa stea pe aici? Mai mult, nu se dau consultatii pe internet. Sunt cativa care au facut cursuri sanitare dar medici nu vei gasi aici. Cat despre anticonceptionale, se pot lua din prima zi de ciclu mentrual si vor fi eficiente mai tarziu. Se zice ca dupa 7 zile sunt mai eficiente.

| MaryaElenaa explică (pentru Salontanul):

Știu. Am zis doar sa mai văd și părerea altora. Legat de dereglarea ciclului +anticoncepționale.