| Gεσяgιαηαα a întrebat:

Hei! Pe fratele meu mai mic in varsta de 2 ani l-a ciupit ceva de picior! Si s-a umflat! Iar atunci cand atingi se face alb si revine la rosu, culoarea initiala! Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Albina, paianjen, capusa, alta insecta. Duceti copilul la medic, unele insecte pot transmite boli periculoase.

| puffy04 a răspuns:

Cel mai probabil l- ciupt un paianjen.

| Belly a răspuns:

E un tantar infectat si cand atingi mai tare apareculoarea p-ielii normal iar apoi revine la culoarea ciupiturii laughing

| Gεσяgιαηαα explică (pentru Belly):

Bine, Belly! Dar nu inteleg ce te face sa razi? waiting

| Belly a răspuns (pentru Gεσяgιαηαα):

Radeam de cuvantul asta ciupitura ca de fapt creca e muscatura infinnewinking

| GeorgeANDreis a răspuns:

Daca e o unflatura mare peste o saptamana se va face mov atunci este un paianjen. daca e una mica este un simplu tantar infectat!

| dukuletzu a răspuns:

Daca e umflat rau se poate sa fie viespe sau albina. daca nu poate fi muscatura de paianjen. tinei o compresa cu apa rece si maseaza ca asa am patit si eu la ochi si se trage repede la loc.

| Gabilsson a răspuns:

E o reactie inflamatorie locala. E normal sa se schimbe culoarea la presiune. Pune gheata sau foloseste crema cu hidrocortizon