| WizzArd3344 a întrebat:

Hei, revin cu o întrebare. Azi am băgat de seama ca pulsul meu nu mai este asa puternic. De multe ori îmi verific pulsul la încheietura mâinii și observ ca pulsul nu mai zvâcneste asa ca înainte, ci este domol, ușor, Când îmi pun mana la piept sa verific inima, la fel, bătăile nu mai sunt atât de puternice. Alte simptome nu mai am. Pulsul îl am ok, 60-70, uneori în repaus am și sub 60.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care este întrebarea? Inima se adaptează la ceea ce are de făcut.

| WizzArd3344 explică (pentru sadrian46):

Dacă as avea vreo problema este întrebarea.

| sadrian46 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Nu ai avea, și nu ai.

| WizzArd3344 explică (pentru sadrian46):

De unde s ar datora aceste batai 'slabute', pulsul îl am perfect, nu mai am alte simptome, absolut nimic, sunt perfect, perfect, nu ma doare, nimic

| sadrian46 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Interpretarea că sunt slăbuțe îți aparține, este subiectivă. Sănătatea circulației sangvine se vede din faptul că creierul și orice parte a corpului este suficient irigată. Pentru aceasta nu este nevoie ca inima să bată toba.

| blackann a răspuns:

Daca te doare buricul atunci e grav.

| DjSannan a răspuns:

Este important să înțelegem că fiecare persoană are un ritm cardiac propriu și că acest lucru poate varia în funcție de mai mulți factori, cum ar fi vârsta, activitatea fizică, starea de sănătate generală și chiar emoțiile. În mod normal, pulsul poate fluctua în timpul zilei și poate fi mai lent sau mai rapid în funcție de activitatea fizică sau emoțiile pe care le resimțim.

Cu toate acestea, dacă observați o schimbare semnificativă în ritmul cardiac sau în puterea bătăilor inimii și nu există o explicație evidentă pentru aceasta, este important să vă consultați medicul. Aceasta este mai ales importantă dacă aveți și alte simptome, cum ar fi oboseală crescută, dificultăți de respirație sau durere în piept.

De asemenea, este important să aveți în vedere că o inimă sănătoasă este esențială pentru bunăstarea generală. Puteți menține o inimă sănătoasă prin adoptarea unui stil de viață sănătos, care include activitatea fizică regulată, o dietă sănătoasă și evitarea fumatului și a consumului excesiv de alcool. Este, de asemenea, important să vă mențineți o greutate sănătoasă și să vă controlați tensiunea arterială și nivelurile de colesterol.

| WizzArd3344 explică (pentru DjSannan):

Ar trebui sa fie ceva grav? Sa ma îngrijorez? Sunt si o fire foarte temătoare.

| DjSannan a răspuns (pentru WizzArd3344):

Nu,nu trebuie sa te ingrijorezi, totusi cel mai bine ar fi sa consulti un medic. E mai recomandat si depinde si de stilul tau de viata