| WizzArd3344 a întrebat:

Salut! Iertați ma ca pun din nou aceeași întrebare, însă sunt în dilema rau, în panica. Simt inima bătând foarte încet, nu lent, incet, în sensul ca nu mai sunt atât de puternice contracțiile. Înainte erau mai puternice, le simțeam mai mult, acum dacă pun mana sa îmi verific inima la piept de abia o mai simt. Dacă îmi iau pulsul este ok, alte simptome nu mai am

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ai de ce sa fii panicata, ca nu ai murit asta este clar, odata ce inima bate.
Evident ca bate incet ca nu faci efort fizic sa bata repede.
Mergi si te culca ca este mult prea tarziu pentru tine sa stai pe forumrui.
Ai nevoie de odihna si creier oihnit!

| Violleta2022 a răspuns:

Ipohondria bat-o vina! laughing

Ocupa-ti timpul cu chestii mai importante si bucura-te ca bate inima, insemanand ca esti viu si sanatos, ca de nu mai batea deloc, insemna ca esti mort!

Tu iti creezi numai necazuri, inventand lucurui ireale si inutile si iti faci numai rau.

Iesi afara si te joaca cu copii, ori mergi la o sala de sport sa practici ceva, ca ai prea multa energie pe care o pierzi inutil, cu inventat de boli sau simptome pe care nu le ai.

| WizzArd3344 explică (pentru Violleta2022):

Revin din nou. Inima acum îmi bate cu peste 90bpm. M a luat azi dintr o data. Ieri bătea de abia o simțeam, acum îmi ajunge pana la 120bpm. Repet, bate repede, dar contracțiile inimii nu sunt atât de puternice, sunt slăbuțe, chiar dacă bate repede. Am fost puțin răcit, m-a durut maxilarul + maselele, am luat la greu Rinxhyl, asta ar putea fi cauza?

| popescuhertz a răspuns:

Este important să îți monitorizezi bătăile inimii și să îți verifici pulsul regulat, însă schimbările în ritmul cardiac pot avea diverse cauze și pot indica diverse probleme de sănătate. Dacă îți simți inima bătând încet și ai observat o schimbare semnificativă față de cum era înainte, ar trebui să consulti un medic pentru a afla cauza și pentru a verifica dacă este necesar să iau măsuri pentru a-ți proteja sănătatea.

Există mai multe cauze posibile pentru o schimbare în ritmul cardiac, inclusiv:

Modificări hormonale: nivelurile hormonilor din organism pot afecta ritmul cardiac.

Dehidratare: dacă nu bei suficientă apă, poți deveni deshidratat, ceea ce poate afecta ritmul cardiac.

Anemie: dacă ai o cantitate prea mică de hemoglobină (un proteină din globulele roșii care transportă oxigenul în sânge) poți dezvolta anemie, care poate afecta ritmul cardiac.

Boală cardiacă: o boală cardiacă poate afecta modul în care inima bate și poate cauza o schimbare în ritmul cardiac.

Stres: stresul poate avea un impact asupra ritmului cardiac și poate cauza o schimbare în ritmul cardiac.

Dacă îți simți inima bătând încet și observi orice alte simptome sau schimbări în starea ta de sănătate, ar trebui să consulti un medic cât mai curând posibil. Este important să îți menții sănătatea cardiacă și să faci tot posibilul pentru a preveni problemele de sănătate pe viitor.

| Adelina4679 a răspuns:

Este perfect normal in repaus inima sa bata incet. Stai liniștit nu este nimic in negregula.

| WizzArd3344 explică (pentru Adelina4679):

Bate incet de îmi zic ca acum se oprește. Și dacă imi verific pulsul vad ca nu mai sunt atât de puternice bătăile

| Adelina4679 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Cat ai pulsul? Un puls normal este cuprins intre 60 - 80 batai/minut. Daca nu ai un pulsimonetru poti să-ți masori pulsul manual. Timp de un minut numara bataile pe care le simti palpand o artera, se exercita o usoara presiune pana simti pulsatiile. La baza gatului este o artera accesibila sau inchetura maini