| EuSuntCeSiCineVreau a întrebat:

Hei,salut, am o intrebare... deci eu am 16 ani, aproape 17 mai în două zile si de ceva timp incerc sa slăbesc, nu mănânc deloc, adică mănânc o dată la zi cam asa si cu toate ca mi-e foame ma abțin, nu fac nici un exercițiu de slăbit gen flotari si din astea, doar ma abțin tare mult de la mâncare. Iar de doua zile cam așa am o senzație de frig. Țin sa mentionez că nu dorm, stau treaz până la ora 6, 7 dimineata. Eu cred ca din cauza asta am senzația asta de frig, voi ce ziceți? Niste răspunsuri va rog? dau funda (fără ea nu se poate rolling on the floor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pinkpityc a răspuns:

In loc sa te abții de la mâncare mai bine mănâncă un număr mai mic de calori pe zi ( dacă ai mai putine automat slăbești gen 1600) poți calcula cu aplicație pe telefon, fa-i exerciții pentru ca slab nu înseamnă neaparat sa aratii bine, dacă nu mănânci ți se duce masa musculară rămâi cu grăsimea, așa e cel mai sănătos sa slăbești fără sa îți apăra vergeturi și galci de grăsime. Dacă te abții de la mâncare poți da in alte probleme de sănătate, vezi ca frigul e un simptom de anorexie. Așa ca pune mâna mănâncă sănătos de mai multe ori pe zi in cantități mai mici, mănâncă inainte cu 5 -6 ore de somn și fa-i putina mișcare măcar 30 de minute pe zi

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O metoda mai putin RETARDATA sa slabesti nu stii? Sau esti si tu?

| minrest a răspuns:

Bineanteles ca iti e frig, nu e vorba doar de o senzatie, odata ce nu ai calorii. Ca sa slabesti, trebuie sa fii intr-un MIC deficit caloric. Vezi ca daca se instaleaza anorexia, esti ca si mort.

| AnneCyntia12 a răspuns:

In fiecare diminieata bea un pahar cu apa calduta si lamaie(stoarce zeama de lamaie in apa) fara nimic altceva. Apoi, fa ti 3 mese pe zi dimineata pranz si seara iti alegi tu orele de masa. Mananci ce vrei(dar nu chiar porcarii) si mananci putin nu mult. Incearca macar 15-20 de minute pe zi sa faci exercitii usoare, nu grele. Bafta