| anonim_4396 a întrebat:

Hei, salut TPU kiss
Am fost 40 de minute acum 2 zile la antrenament fotbal și am jucat impreuna cu 7-8 băieți, unul dintre ei pe care îl aveam și adversar avea cam 20 de ani era puternic rău și mare. Nu știu cum a făcut dar a tras un șut puternic și m-a prins pe mine fix in degetul mare al piciorului stang, și nu o dată, ci de 2 ori... Nu-mi explic cat ghinion!
Prima data nu mi-a venit sa cred, imi venea sa cad de durere dar am continuat, iar la a 2-a faza a fost și vina mea puțin (am calcat greșit).
Mă bucur ca nu dreptul a fost lovit (sunt dreptaci).
După am plecat și cu mama la cumpărături + că am mers toată ziua peste tot.
Va rog, fotbalul e totul pentru mine și asta vreau sa fac. Nu am niciun fel de problema deocamdată, am jucat 1 meci întreg + 40 de minute fara probleme, deci la inima și rezistența etc e totul oke.
De obicei eu mereu port sosește fiindcă mă simt mai protejat și strâns dar acum am zis sa fac o excepție după urma sa ies cu mama și n-am avut timp și m-a costat, plus că erau niște tenesi super subțiri moi și nu ghetele (am zis că e doar un joculeț pentru tactica, nu ditamai meciul).
Nu mai pot, toată zona *falangă proximată a halucelui - capul metatarsianului l - oasele sesamoide (așa scrie pe Wikipedia că se numesc) e umflata rău cu un roșu aprins.
Mama pleacă în Italia peste 2-3 zile si nici nu știe cât de rău mă doare.
Sa incerc niste medicamente sau poate știți voi remedii ceva orice? Doar să-mi treacă si să-mi fie de ajutor, numai cand mă gândesc mă apucă durerea.
Nu mai risc niciodată de acum și am învățat.
**Funda, mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| einsteinchen a răspuns:

Primul remediu este sa pui niste gheata si sa mergi urgent la un medic, macar la cel de familie. Va sti exact ce sa-ti faca. Si mai retine un lucru: nu exista boli, exista bolnavi. Asta inseamna ca aceeasi boala nu se manifesta la fel la toti. Sanatate!