| anonim_4396 a întrebat:

Hei,TPU. Am 12 ani, iar prima menstruație a avut loc pe 8 aprilie și a ținut până pe 15. În luna mai mi-a venit pe 2 și a durat până pe 9. Iar astăzi, pe 20 mai mi-a venit din nou. E prima dată când îmi vine de două ori pe lună. E ceva normal? Ce e de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Primele cicluri pot fi neregulate, dureaza cateva luni pana cand organismul tau "isi intra in ritm". Nu te speria, o sa fie ok :)
Citeste aici http://m.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, având în vedere că eşti în PRIMUL an de CM ( ciclu menstrual ) este relativ NORMAL!

NU ai de ce să te îngrijorezi happy

Toate cele bune!

| Florentina9210 a răspuns:

Cel mai probabil de la stres sau poate fi si o dereglare hormonala. Eu ma plang ca imi vine cu intarziere si tie iti vine prea des. Nu e chiar normal sa iti vina de doua ori pe luna, pierzi mult sange si risti sa devii anemica.

| WaterDrop a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala. Discuta cu parintii tai acest lucru si ei vor decide ce este de facut in continuare.