| Achtor a întrebat:

Am auzit ca daca esti fumator si iti faci radiografie la plamani se vede. Eu nu fumez dar parintii mei fumeaza in casa si eu inspir fumul lor. Nu e acelasi lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Ddeliaa a răspuns:

E mai rau sa fumezi pasiv (sa inspiri fumul de la altii) decat sa fumezi activ. Deci cred ca o sa se vada. happy

| greyhound a răspuns:

Da, se numeste fumat pasiv si am citit ca cica ar fi chiar mai nociv decat fumatul in sine. Dar mie faptul asta mi se pare ilogic si greu de crezut asa ca sa nu te apuci sa-ti dai parintii afara din casa cand fumeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| OnTheTop a răspuns:

Nu, nu este acelasi lucru. Este mult mai nociv pentru tine! S-a demonstrat stiintific ca FUMATUL PASIV dauneaza mult mai mult decat unui fumator obisnuit. Incearca sa ii explici ca nu e bine ceea ce fac, chiar daca nu ii poti determina sa nu mai fumeze, macar sa iasa afara.

| madyna22 a răspuns:

Hei.
Chiar daca tu nu fumezi insa esti inconjurata de persoane care fumeaza esti predispusa la boli.Este mai periculos ca tu care nu fumezi sa stai si sa inhalezi tot acel fum.Eu iti spun asa pentru ca asa am auzit de la diferiti doctori sau din diferite reviste.Asa ca te rog sa contactezi un doctor pentru ca nu cumva sa te fi informat gresit sau sa te panichezi din cauza mea.

| Bambyy a răspuns:

Intr-un fel daca! Ca si eu patesc la fel!

| cristianblechix a răspuns:

Ba cam acelasi lucru este.