| Panteraa a întrebat:

Am avut o unghie incarnata la picior si ma durea groaznic. Am reusit sa o tai pana la urma, dar acum tot fac puroi acolo. Ce as putea pune sa se vindece? Nu prea ma mai doare, doar ca e infectat cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Daca vrei sa scapi in 3 - 4 zile ai nevoie de o frunza de Aloe vera ( Aloe Barbarensis )
Cere de la cineva o frunza carnoasa si o speli bine de praf.
Apoi tai din ea ( de la baza) o bucata lunga de 2 cm. O cureti de coaja de pe partea mai dreapta si o pui pe locul respectiv de la unghie. Ca sa stea o lipesti cu leucoplast si tifon. O lasi toata noaptea pe deget. Repeti procedura 3 zile la rand.

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Daca marginea degetului este rosie si ai o mica umflatura moale inseamna ca inca mai ai puroi, trebuie sa astepti sa se elimine tot, apasa cu o scobitoare usor dupa ce faci baie cu apa calda, iar infectia va iesi, apoi aplica betadina sau spirt, trece repede in 3-4 zile maxim nu vei mai avea probleme.

| xutza a răspuns:

Aplica betadine pe rana apoi baneocin pulbere. Tata a avut problema asta si medicul i-a recomandat bai fierbinti la picioare cu bicarbonat de sodiu in apa, apoi ce am scris mai sus. S-a vindecat. Sanatate!