| Rumi a întrebat:

cand eram mica, 4-6 ani, am avut o unghie de la picior incarnata. Dupa multe tratamente si chiar o operatie cand mi s-a scos unghia, pana la urma s-a rezolvat. Acum am 12 ani si aseara la cealalta unghie am vazut putin puroi. Am curatat bine si nu parea nimic neinregula. Mi-ati putea spune cum sa previn agravarea infectiei? Chiar nu as vrea sa trec prin ce am mai trecut. Mersi mult happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Sa tai intotdeuna colturile foarte bine, ca nu mai apuce sa intre in carne sa faca puroi

| DavidOsam a răspuns:

Sa iti tai unghiile cat mai des.
Asta e un fel de boala si nu se poate trata.
Sunt unii oameni carora asa le cresc unghiile.

| Rumi explică:

DavidOsam: se pare ca si eu intru in categoria aia de oameni pentru ca atunci cand mi s-a scos unghia a crescut la fel. Eu tineam mnte ca atunci cand mai aveam asa faceam apa fierbinte cu sare si stateam asa in apa cu picioarele pana cand se racea. As mai vrea "remedii" de genu pentru. ca acum unghia e taiata rotund si se pare ca puroiul se face unde dedesubt... Incurcat rau. Deci multe chestii de genu ala cu apa fiarta am nevoie ca sa nu mai trec prin nu stiu ce operatii. Mersi!

| DavidOsam a răspuns (pentru Rumi):

Poti sa stai cu piciorul respectiv in apa calda cat mai des. Se inmoaie unghia si e mai usor de taiat + ca mai si curata putin rana.