| NicoletaNiko14 a întrebat:

Am o dilema. Am un rest de masea si mi s-a spus ca poate sa mi-o salveze cu pivot.Acum vreau sa stiu
1) care e toata procedura cu pivotul? ce face, ce imi pune la masea,imi face anestezie, simt ceva?
2)daca o scoate, o sa ma doara?
3)care e mai putin dureroasa scoaterea sau salvarea ei cu pivotul?
Vreau raspunsuri clare si detaliate, nu raspunsuri cu " o sa fie bine, consulta dentistul" etc. Dau funda celui care ma lamureste! Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Iti va face anestezie, iti va curata si steriliza canalele radacinii si apoi le va obtura. va pune un pivot care sa intareasca radacina si de el va lega o coronita. Nu vei simti nici o durere.
2. Extractia se face cu anestezie, dar in urmatoarele 5-6 zile o a ai dureri (nu foarte mari, suportabile).
3. E mai putin dureroasa salvarae cu pivot. In plus, e foarte important sa-ti pastrezi radacina pe lor, in viitor poti sa o folosesti ca ancora pentru alte lucrari. daca ai peste 50 de ani si e prima extractie, e mai putin important, dar daca esti mai tanar, e important sa-ti pastrezi toate radacinile sanatoase, fiindca pierderea unei radacini (in afara de molarii de minte) iti compromite viitoarele lucrari.