| anonim_4396 a întrebat:

AJUTOR! Acum cateva minute mi-a cazut o bucata din maseaua de minte. Am 13 ani si am aparat dentar de tip bracket (nu stiu cum se scrie ) care este pana la maselele din spate care sunt de minte. Ultimul bracket (cel de pe maseaua de minte) mi-a cazut si a luat si o parte din masea (nu o parte foarte mare,adica nu jumatate din masea, doar o parte mai mica). Am citit cateva raspunsuri pe internet la problema asta si stiam ca de obicei cand o parte dintr-o masea de minte cade,dentistul scoate cu totul maseaua pentru ca la maselele de minte nu prea se mai poate face mare lucru,insa eu am nevoie de maseaua aia in continuare pentru aparat cel putin un an de acum inainte. Vi s-a intamplat asta vreodata sau stiti cum e procedura, adica daca imi plombeaza maseaua sau o scoate direct indiferent ca am nevoie de ea pentru aparat sau nu. Si daca trebuie sa imi scoata maseaua de minte, e dureroasa procedura? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Stai linistita ca si daca iti scoata maseaua de minte inca ai maseaua de langa ea, aparatul se poate sprijini la fel de bine si pe ala.

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Cel mai bine te duci la dentist si vezi acolo care e treaba. Daca procedura va fi prea dureroasa, vei fi anesteziat, deci fii fara grija.