| Fabiana2R a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare happy Am menstruatie de aproximativ cinci ani, insa luna aceasta mi-a intarziat cu doua saptamani... Ar trebui sa ma ingrijorez? Am momente cand am dureri foarte puternice, insa nimic mai mult sad Nu mi-am inceput viata sexuala inca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iwill a răspuns:

Nu,cam de-atatia ani am si eu si mi s-a intamplat nu o data sa-mi intarzie, desi ma obisnuisem cu o anumita perioada a lunii de exemplu inceputul ei...de la an la an s-a schimbat perioada respectiva.Si cu durerile eu cam de doi ani am niste dureri groaznice in special de spate, am impresia ca ma rup in doua si incep cu destul de multa vreme inainte sa nu mai spun ca ma doare si capu si burta:deci nu vad de ce ar trebui sa ingrijorezi, pana la urma fiecare are propriul organism si eu am mai observat ca in perioadele mai solicitante (in special legate de scoala) sau cand slabeam imi intarzia, cred ca o data nu mi-a venit doua luni din cauza asta da dupa totul a revenit la normal...

| Fabiana2R explică (pentru iwill):

Multumesc mult, m-am mai linistit!

| iwill a răspuns (pentru Fabiana2R):

Cu placere

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E destul de ingrijorator, mai ales din cauza durerilor. Poti avea, de exemplu, un chist ovarian. Ar trebui sa faci o ecografie pelvina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dacă data naşterii indicată la profil este corectă, atunci ai 22 de ani şi NU sunt normale astfel de întârzieri MARI!

Coroborat cu durerile de care aminteşti şi cu faptul că prima menstruaţie/menarha ţi-a venit TÂRZIU ( 16-17 anişori ), SUSPECTEZ un chist ovarian.

Să mergi la medic cât mai curând!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt dereglări hormonale, nu ai ce face.
Bea ceai de creţişoară, îţi reglează menstra natural.
Bine ar fi dacă ai face un ecograf pelvian.
Te pup!

| meli120 a răspuns:

Din cate stiu, nu este nicio problema daca nu ai scurgeri! Iti poate intarzia si acest lucru sa cauzeze dureri.Eu am de 7 ani deja si am intampinat mereu problema asta, desi nu pot sa iti pun cu exactitate ca nu stiu exact cat de tare de doare. Dupa 7 ani, cu tot cu medicamentele care mi le-o dat un fel de anti-conceptionale ca sa imi vina regulat deoarece aveam uneori dureri cand imi intarzia, nu m-au ajutat cu nimic acum acuzand dureri dinainte cu 2 zile si continuand si la inceputul menstruatie cam 2 zile! Am fost la ginecolog in perioada aia si mi-a zis ca nu am nimic si ca este normal! Nu stiu cat si in ce momente de doare, pe mine ma durea mai tot timpul! Ti-as recomanda sa mergi la ginecolog, desi nu stiu ce varsta ai, dar este irelevant ca oricum daca ai de 5 ani banuiesc ca ai mai fost sau ai o varsta mai inaintata decat mine!(eu am inceput sa ma dezvolt mult mai repede decat restul fetelor, si am fost si la ginecolog si nu mi so parut o tragedie desi se mira multa lume ca la varsta mea m-am dus, si mi se pare normal deoarece de 7 ani am menstruatie). Deci nu te speria daca o sa mergi prima data, ca nu e capat de tara.