| sweetiegirl45 a întrebat:

Am o întrebare care este mai mult pentru fete (asa ca dacă ești băiat te rog sa ieși). Bun. Deci ieri după-amiaza mi-a venit menstruația pentru prima oara. Știam ce se întâmpla pentru ca ma documentasem foarte mult de pe net. Dar nu am găsit unele chestii și as vrea sa va întreb pe voi.

1) La prima menstruație pot afla câte zile ma tine?
2) La câte ore îmi schimb un absorbant dacă nu îmi curge sânge mult?
3) La voi cum a fost? Nu-i asa ca și voi va doreați sa aveți?winking
4)Nu știu ce sa fac, ma simt foarte inconfortabila căci e cumva ca sângele este putin și nu ajunge pe absorbant straight face. De ce?

Deci, atât am avut de spus. Va rog fără comentarii jignitoare (pentru ca eu cred ca fetele ma vor înțelege si nu vor rade)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| countingstars a răspuns:

1) Nu ai de unde sa stii cate zile tine de la prima menstruatie.
Menstruatia se regleaza in timp si poate dura chiar si 2 ani aceasta reglare. Daca prima data a tinut 5 zile, de exempu, nu inseamna ca mereu va tine 5 zile de acum incolo, cu toate ca nu e exclus.
2) In mod normal il schimbi la 4-6 ore, dar daca nu iti curge mult, poti sa il tii si mai mult. Nu e o regula, il schimbi ca sa nu te patezi, asta e ideea.
3) A fost ok. fix in ziua de Craciun. happy Dar nu, nu mi-am dorit niciodata sa am. Aveam 11 ani cand mi-a venit, dar as fi vrut sa fie mai tarziu, pentru ca nu e nimic placut si nici ceva cu care sa te lauzi daca ti s-a intamplat mai devreme decat celelalte fete.
4) Depinde in a cata zi esti. In general in ultimele zile curge cel mai putin, iar cel mai mult in prima, a doua sau chiar a treia zi. Deci nu te astepta ca din primele ore sa iti curga mult. Cu timpul o sa te obisnuiesti, nu o sa te mai simti inconfortabil si o sa iti dai seama si cate zile tine si in a cata zi curge cel mai mult.
Sper ca te-am ajutat :-D
Funda?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund ( parţial ) chiar dacă NU sunt fată happy

1. În general, PRIMA menstruaţie/menarha vine fără dureri, este slabă cantitativ şi ţine destul de puţin ( 1-2 zile ).

O menstruaţie NORMALĂ durează între 3-7 zile, cu o medie de 4-5 zile şi o sângerare potrivită.

Totuşi, în primii 1-2 ani de CM ( ciclu menstrual ), în funcţie şi de vârstă, NU poţi ştii exact cât va dura mentra ( abia după aceea se mai reglează ).
Mai ales în primul an de CM sunt posibile menstre mai lungi, chiar de 8-10-15 zile ( dar mai rar ); sau este posibil să ai întârzieri ( lipsa mentrei ) timp de 1-2 luni ( sau chiar mai mult )...

2. În general, absorbantul se schimbă la 4-6 ore chiar dacă nu este plin!

3. - NU e cazul, sunt bărbatwinking

4. E normal să simţi un oarecare discomfort ( chiar dacă nu ai dureri pre/menstruale ), mai ales acum la început ( până te obişnuieşti ).

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Alte informaţii :

NU ai de ce să te îngrijorezi, este NORMAL ca menstruaţia să-ţi vină la vârsta asta.
NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când ar trebui să-ţi vină menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.
Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă ( când ) menstra este mai abundentă :
http://bi.gazeta.pl/im/50/eb/f1/z15854416Q.jpg

http://www.superdrogeriakozmetika.sk/......ight_7.jpg

O zi frumoasă.

| sweetiegirl45 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult raspunsurile tale mi.au fost de ajutor. happy

| bursuc001 a răspuns (pentru sweetiegirl45):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, tine minte ca mai bine ca mama ta nimeni nu te poate informa

In primii doi ani trebuie sa stii ca menstruatia nu este regulata.In lipsa alor probleme nu trebuie sa te speri

1.NU ai cum sa stii cate zile tine, la fiecare e diferit. Poate sa tina si 3 zile, poate sa tina si 5.
2.De regula nu tii mai mult de 4 ore un absorvant, chiar daca e patat doar putin
3.E adevarat, ca nu un lucru tocmai placut, de asta nu scapa nimeni.
4.Majolitatea fetelor simt un disconfort / dureri de burtica/ ovare, in aceasta perioada. Poti lua o pastiluta de nurofen daca ai mai mult de 12 ani, sau ceri de la farmacie ceva adaptat varstei.
E IMORTANT sa fii inteleleasa de cei din jur si sa te ajute sa treci cu bine peste aceasta perioada.

| sweetiegirl45 explică (pentru Fatamuntilor):

Da, as vorbi cu mama mea dar am vorbit mai demult si nu prea m.am simtit in largul meu. Nu imi place ca ea foloseste termenii mai ''taranesti'' pentru menstruatie sau pentru absorbant. Asa e invatata ea de la tara la bunica

| Teardrop a răspuns:

1) Nu, nu poţi afla.
2) La 6 ore maxim.
3) Nu, nu îmi doream, wtf. Nu-i nimic minunat în a fi activ sexual încă de la 13 ani. Dereglează tot organismul, tot sistemul hormonal, apar tot felul de boli de oase, plus că e cea mai naşpa perioadă din lună. Nu-i nimic plăcut.
4)Cum adică te simţi inconfortabilă. Nu eşti confortabilă? Nu se poate aşeza cineva pe tine?

5)Nu ţi se pare mai ok să vorbeşti despre asta cu mama ta, decât pe net?