| madalina90829 a întrebat:

Hei TPU.

Am o problemă, sunt mereu agitată, stresată, nu am poftă de mâncare, am slăbit extrem de mult, am renunțat la activitațile pe care le făceam cu drag, nu pot dormi, noaptea am coșmaruri îngrozitoare, nu mai am stare deloc. Mă macină ceva pe dinăutru, mă legăn fără să vreau. Vă rog dați-mi un sfat, nu mă mai suport, nu mă mai pot uita nici în oglindă, îmi vine să o sparg de furie. Fără răspunsuri urâte vă rog. Mulțumesc ♡

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suferi de depresie, mergi la un psiholog, atentie mersul la psiholog nu inseamna ca esti nebună, nu, ci ai probleme cauzate fie de vreme schimbarea anotimpului, sau poate ai trecut recent printr o despărtire, de cît timp te simti asa? Ce varsta ai?

| Mosotti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu la psiholog, ca daca este nevoie de tratament, psihologul habar nu are, invers, sa se duca la medic si ala spune ce e de facut. Psihologii desi nu le au cu medicina si nici experienta nu au, dau sfaturi contra medici. Stiu multe cazuri cand la oameni s-a agravat depresia anxioasa ca psihologu le-a zis ca nuuu e cazu sa se duca la medic. Deci la psihiatru de urgenta.

| Mosotti a răspuns:

Simplu, te duci la un medic psihiatru si ii spui problema, e posibil sa fi dezvoltat o depresie anxioasa, si exact asa, poate apare iritare puternica, nu te mai bucura activitatile placute care te bucurau, vise urate noaptea (creieru fiind dat peste cap, si cand face visele le face tot cu erori), te macina ceva adica ca un fel de agitatie, teama, neliniste. Du-te mai repede, ca cu cat o iei din timp, cu atata trece mai repede. Nu glumesc deloc. Macar vezi ce zice, insa precis cam asta zice.

| Donsavas a răspuns:

Sper sa nu interpretezi ca fiind urat raspunsul meu. Cel care se ocupa de sănătatea mintală, de bolile nervoase sau emotionale este psihiatrul. În cazul tau, în care corpul e afectat si psihicul e epuizat, ar fi bine sa urmezi un tratament, pentru a te reface.

| alina2k18 a răspuns:

Gaseste-ti o activitate/hobby care te face fericita.
Psihoterapie.
Vizita la psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi de la schimbarea anotimpului si eu ma simt naspa de cand o venit toamna daca nu e de la schimbarea vremii iti recomand sa consulti un psiholog

| Speranta12 a răspuns:

Pai care e cauza pentru care te simti asa? Ai tu niste cauze acolo in trecutul tau. Gaseste cauzele si vezi ce rezolvari poti aduce la adresa lor. Ce nu poate fi rezolvat, treci mai departe si-ti traiesti viata, ca e scurta.