| Heize a întrebat:

Am și eu o problema.
Acum câteva zile a inceput sa mă doară gâtul îngrozitor, nu puteam înghiti nimic. Marți am fost la medicul de familie și mi-a recomandat penicilina.
Astazi e a treia zi de când fac injectiile (intramusculare), iar gâtul nu mă mai doare la fel de tare, dar puroiul inca este acolo.
Mi se pare ciudat că nu mă mai prea doare, dar puroiul inca este acolo. Voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutz2006 a răspuns:

Un tratament cu antibiotice trebuie sa dureze intre 5 si 10 zile.
Dupa minim 3 doze de antibiootic incepe sa se simta o imbunatatire de genul durerea incepe sa cedeze din intensitate si infectia nu mai evolueaza. In urmatoarele zile organismul ajutat de antibiotic prinde putere si incepe sa elimine acea infectie. Nu se intampla nimic peste noapte. Asteapta sa treaca perioada recomandata de medic in care iei antibiotice si vei vedea progrese.
Sanatate

| Heize explică (pentru danutz2006):

Mulțumesc mult. Astăzi am fost la control și doctorita a spus că sunt in regula, dar mai trebuie sa iau Ospen câteva zile.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fa tratamentul asa cum ti s-a indicat. Daca nu te mai doare e clar ca infectia deja dispare. Va dispare si puroiul cu timpul.

| Heize explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc mult pentru răspuns.

| darrio2007 a răspuns (pentru Heize):

Cu placere.