| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am un tatuaj facut anul trecut si as vrea sa mi l scot. Credeti ca metoda cu carne de vita este ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Da este metoda cu laser care este singura la momentul actual care indeparteaza tatuajul, desi pielea va avea o culoare deschisa si foarte urata.
Si cu carne de vita tatuajul doar se va imprastia, va ramane doar o pata de culoare in acel loc.
P.S. nu mai cauta pe net asa ceva, sunt unele metode care pot dauna, poti merge la un dermatolog si iti poate recomanda ceva.

2 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Cum adica cu carne de vita? Nu am mai auzit de asa ceva! Uite cum se pot indeparta.
Laserul, cel mai eficient

Laserele de ultimă generaţie acţionează asupra întregii game de culori folosite la tatuaje. „Sunt necesare mai multe şedinţe, în medie cinci-şapte, chiar şi în cazul tatuajelor de mici dimensiuni. Cel mai uşor este eliminată culoarea neagră, urmată de albastru şi roşu. Cel mai greu se îndepărtează culorile galben şi verde", menţionează medicul Oana Clătici. Înainte de procedura laser, este nevoie de anestezie locală sau de aplicarea unei creme anestezice. Senzaţiile date de impulsurile laser sunt asemănătoare celor din timpul efectuării tatuajului, având o intensitate mai mică. Pe porţiunea de piele tratată, care va avea un aspect roşiatic, ca după o arsură solară, se va aplica un pansament cu cremă cu antibiotic. Şedinţele se fac la un interval de şase-opt săptămâni, eficienţa laserului fiind influenţată de culoarea pielii (pielea deschisă răspunde mai bine la tratament), de culorile tatuajului, de cât de profund a fost făcut desenul, precum şi de imunitatea persoanei, care influenţează capacitatea de îndepărtare a pigmentului.
Poate fi nevoie de grefă de piele

Pentru tatuajele mici şi pentru cele liniare este preferată metoda chirurgicală sub anestezie locală, urmată de sutură. „Poate fi necesară şi grefa de piele sau expandarea tisulară - se plasează un balon de silicon care se umflă în două-trei luni cu ser fiziologic, iar excesul de piele apărut va fi folosit în etapa a doua chirurgicală, pentru acoperirea defectului care rămâne după excizia tatuajului", explică medicul Oana Clătici. Alte metode de îndepărtare a tatuajelor sunt dermabraziunea (pe zona tatuată se aplică o soluţie specială, după care se exfoliază cu un instrument) şi salabraziunea (pe pielea tatuată se pune o soluţie din apă şi sare de bucătărie şi se îndepărtează desenul tot cu un instrument special). Cicatricile, apariţia unor zone mai închise sau mai deschise decât restul pielii, îndepărtarea incompletă a desenului sunt câteva dintre riscurile posibile ale procedurilor de îndepărtare a tatuajelor.

| Theodora3 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Eu am mai văzut o metoda dar nu e cu laser. Sunt costurile prea mare in cazul îndepărtării cu laser

| LuciWv a răspuns (pentru Theodora3):

Da este metoda cu laser care este singura la momentul actual care indeparteaza tatuajul, desi pielea va avea o culoare deschisa si foarte urata.
Si cu carne de vita tatuajul doar se va imprastia, va ramane doar o pata de culoare in acel loc.
P.S. nu mai cauta pe net asa ceva, sunt unele metode care pot dauna, poti merge la un dermatolog si iti poate recomanda ceva.