| Vivi_Maria_1955 a întrebat:

Hei TPU.Cum as putea sa scap de pofta de mancare pe care o am.Mananc prea mult, imi vine mereu sa mananc chiar si seara.Nu mananc macare fast-food, dar in schimb mananc prea mult dulce, iar asta se datoreaza parintilor care imi cumpara dulciuri in fiecare saptamana.Cum as putea sa-i conving sa nu mai cumpere? Am noroc ca sunt inalta, dar tot ma simt prea grasa.Am 1.73 si 71 de kg.Merg aproape zilnic cu bicicleta,alt sport nu practic,in afara de cele de la scoala.Mi-as fi dorit sa alerg prin parc,dar pshic nu o pot face(va rade lumea de mine,asa gandesc si asa si este).Nu am prieteni adevarati care sa-mi dea sfaturi, iar parintii imi spun mereu lucruri care ma ranesc, deoarece spun ca sunt prea dezvoltata pentru. varsta mea.Ce as putea face? Va rog ajutati-ma! Funda! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Baga apa pe gat in loc de dulce

| EnvyU a răspuns:

Ai incercat sa le spui sa nu iti mai cumpere dulciuri si ei tot o fac? Totusi nu ai destula vointa incat sa rezisti ispitei? bea multa apa, eu beau apa minerala ca alta nu pot, dar poti bea apa plata cu lamaie, sau fara lamaie daca nu iti place. Multa apa si mai bine le-ai zice parintilor sa iti cumpere fructe, mere, portocale, kiwi, banane, dar sa nu mananci prea mult.

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru EnvyU):

Da,le-am spus. Tatal meu cumpara de la Lidl placinte cu branza, mere, croissant cu unt si acele mici napolitane cu lapte sau alune de padure.Din cauza dulciurilor, aproape ca nu mai pot manca nimic deoarece am carii si trebuie sa merg peste cateva zile la dentist. sad

| EnvyU a răspuns (pentru Vivi_Maria_1955):

Aww am mancat si eu croissant cu unt de la lidl, e genial de bun laughing cam greu sa rezisti daca tot cumpara.

| d3javw a răspuns:

Daca chiar ii place sa mananci incearca sa mananci mai sanatos, chiar daca faci sport si mananci nesanatos tot nu e bine..stiu cum e cu dulciurile,ideea ca ca si eu daca am multe dulciuri tind sa la mananc pe toate dar daca nu am nici nu ma gandesc la elebig grin ideea sa nu iti mai cumperi sau daca chiar iti cumpara parinti le poti spune sa iti ia altceva mai sanatos, un iaurt cu fructe, pepene galben, batoane cu cereale poate, zmeura etc.

| Shriti a răspuns:

Pai, e o situatie mai delicata.
In primul rand, bravo tie ca faci sport, chiar si daca de un singur fel. Tot e inainte. In al doilea rand, ca sa nu mai mananci atita, cind iti e foame, bea multa apa. Asta va amagi stomacul, care va crede prostul ca chiar a mancat. Nu consuma maulte dulciuri. Stiu, e greu se te abtii :]] Dar trebuie sa incerci, incercarea vina n-are. Daca insa chiar simti ca nu te poti lasa, mergi la un psiholog, ei te vor ajuta, te vor motiva si te vor sprijini sa slabesti.

SUCCES!

| Gabilitu a răspuns:

Hmm, ceva gen am patit si eu si am reusit sa slabesc cat de cat usor. In primul rand, cauta si cumpara ceai verde si bea cam 3 cesti de ceai pe zi, dar nu seara! Apoi, inainte de fiecare masa, cu o jumatate de ora bea apa calda cu zeama de lamaie stoarsa in ea, mai multicica zeama, fara zahar. Apoi, cand incepi sa mananci, mananca putin, apoi suna un prieten sau fa altceva timp de 5 minute si o sa observi ca pofta de mancare trece instantaneu, iar cu parintii? Sincer, incearca sa nu-i bagi in seama, simte-te bine in pielea ta si nu lasa vorbele rele sa te atinga. Sper ca ti-am fost de ajutor! :*